Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 30.Červenec 2003 Články 

Evropský parlament přijal počátkem července nejpřísnější a nejrozsáhlejší pravidla označování geneticky modifikovaných organizmů (GMO) na světě. Mluvčí Greenpeace označili tento krok za praktický příklad odporu Evropské unie proti stupňující se celosvětové kampani biotechnologického průmyslu a vlády USA podporující GMO.

V tiskovém sdělení Greenpeace se mimo jiné uvádí: Nová pravidla EU umožní spotřebitelům uplatnit své právo odmítnout geneticky modifikované (GM) potraviny. Veškeré potraviny či krmivo obsahující či pocházející z GMO budou muset být zřetelně označeny tak, aby to pěstitelům, výrobcům potravin a spotřebitelům umožnilo vyhnout se jejich použití či konzumaci.
“Toto rozhodnutí je skutečným políčkem do tváře administrativě USA, která se domnívala, že vyhrožováním a zastrašovací žalobou u WTO donutí Evropu a ostatní státy spolknout jejich politiku prosazování GMO. Ve skutečnosti Evropa nyní naopak přijala legislativu, která usnadní přání trhu identifikovat a vyloučit GM složky. Tato legislativa je vzorem pro ostatní státy, včetně USA a Kanady, kterým je tato svoboda a informovanost doposud odepřena,” informoval Eric Gall, poradce Greenpeace pro genové inženýrství.
Od roku 1996, kdy do Evropy dorazila první zásilka GM sóji z USA, odpor evropské veřejnosti ke GM potravinám stále rostl a nevykazuje známky poklesu. USA a Argentina, největší výrobci GM sóji, ztratili od té doby možnosti vývozu této plodiny na evropský trh ve výši 3,3 miliónů tun. Brazílie, třetí největší producent této plodiny, naopak výrazně získala díky tomu, že pěstuje přirozenou, tzv. GM-free sóju. Tato země nedávno potvrdila své odhodlání zakázat výsev GMO i v nadcházejícím vegetačním období. Odmítavý postoj trhu vůči GM plodinám pokračuje, neboť nejméně ve 37 zemích světa platí pro GMO omezení.
Zatímco nová pravidla jsou krokem kupředu, Greenpeace lituje, že v legislativě i nadále zůstávají, zejména ohledně mléčných a masných výrobků ze zvířat krmených GM plodinami, u nichž stále neexistuje povinnost označování. Organizace Greenpeace vyjádřila obavy rovněž z kompromisního dodatku ve věci tzv. “koexistence” (existence konvenčního, ekologického a GM zemědělství vedle sebe); členské státy EU sice mají právo uplatňovat ve své zemi mandatorní opatření zajišťující aby konvenční a ekologické zemědělství nebyly kontaminovány GMO, avšak nejsou povinny taková opatření přijmout.
“Prioritou EU nyní bude zabránit genetické kontaminaci. Nebudou-li na ochranu konvenčně a ekologicky pěstovaných plodin učiněny potřebné kroky, může se stát nový systém značení za několik let zbytečným, protože bude stále obtížnější zajistit GMO-free dodávky,” zdůraznil Eric Gall.
20. 7. 2003
Zdroj: Svět spotřebitelů


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články