Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 03.Září 2003 Články 

Zástupci lékařských odborů i lékařské komory by přivítali větší spoluúčast pacientů na lékařské péči, promítnutou například do placení některých služeb. Návrh ministryně zdravotnictví Marie Součkové (ČSSD) na zavedení poplatků za návštěvy lékaře a za recepty naopak odsuzuje Svaz pacientů ČR. V chystané reformě zdravotnictví navíc Součková počítá se zrušením nebo transformací poloviny nemocnic. S tím ale lékaři většinou nesouhlasí.

"Lékařská péče v České republice je extrémně zneužívána ze strany pacientů a je třeba pacienty nějak zainteresovat na kvalitě a efektivitě léčebně-diagnostického procesu," řekl předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek. S tím souhlasí i prezident České lékařské komory David Rath.
"Peníze ze zdravotního pojištění by měly jít na věci, které jednoznačně pomáhají, léčí, zachraňují život a zdraví, a neměly by být užívány na věci, které s tím úplně nesouvisí," uvedl Rath. Podle něj by si pacienti měli platit například stravu nebo pobyt v nemocnicích. Za reálné považuje i 50 korun za vyšetření u praktického lékaře, jak to navrhuje Součková.
Současné ministerské návrhy ale zatím nepovažují Kubek ani Rath za reálné. "Ministryně (Součková) chrlí nápady jako na běžícím pásu, nápady jsou to často protichůdné a s jejich realizací se nijak neobtěžuje. Za
poslední rok se jí nepodařilo prosadit jediný závažný zákon ve zdravotnictví," uvedl Kubek. Podle Ratha bude muset Součková zapracovat nejprve ve vlastní straně, než předloží své návrhy poslancům.
Podle zástupců Svazu pacientů jsou poplatky za "vstup do ordinace" nebo za recepty nepřípustné. "Je to jen šikanování poplatníků zdravotního pojištění. Zavádět poplatky za vstup k lékaři jako na Slovensku odmítáme a
budeme s ní (Součkovou) klidně válčit," řekl předseda svazu Luboš Olejár. Na Slovensku platí lidé od července 20 korun za lékařské vyšetření nebo za recept a 50 korun za den na nemocničním lůžku.
Ředitel Fakultní nemocnice Bulovka Jaroslav Štrof myšlenku plateb za vybrané nemocniční služby neodmítá. Pacienti by si však měli platit takzvané hotelové služby - jídlo nebo ubytování, ne však zdravotní péči jako takovou. "V nemocnicích by se za recept určitě platit nemělo, ostatní je na posouzení. Společnost by měla poplatky vnímat jako pozitivum, a ne jako postih," dodal Štrof.
Snižování počtu nemocnic ze současných 201 na 105, jak to navrhuje Součková, se ale lékařům nelíbí. Podle statistik zdravotnického ústavu připadne v Česku na 1000 obyvatel 6,5 lůžka, což je evropský průměr. Snížení stavu o polovinu si Rath ani Olejár neumějí představit. Rathovi se nelíbí ani představa transformace nemocnic na doléčovací ústavy. "Vytváří to ghetta pro staré a bezmocné, kteří jsou odkázáni na péči druhých. Být v takovém ghettu je za trest jak pro pacienty, tak personál," uvedl Rath.
3.9.2003
Zdroj:ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články