Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 16.Září 2003 Články 

Ministři zdravotnictví afrických zemí se při nedávném setkání zavázali vystupňovat boj proti AIDS, malárii a tuberkulóze a zároveň přivést pod kontrolu chudobu a podvýživu. Rozsáhlá strategie bude oficiálně vyhlášena 1. prosince v rámci Světového dne AIDS. Půjde o nový program "3: 5", což znamená, že tři miliony lidí dostanou do konce roku 2005 léky.

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace I Čong wuk prohlásil, že největší výzvou pro lidstvo je nyní katastrofa s AIDS, kdy více než 30 milionů lidí v africkém regionu je HIV pozitivních. Lee rovněž poznamenal, že program "3: 5" celý problém nevyřeší, ale bude znamenat začátek řešení a důkaz, že celé úsilí někam vede.
V roce 2002 na AIDS zemřely tři miliony lidí. I Čong wuk vyjádřil hlavně obavy z velké úmrtnosti dětí. Každým rokem umírá 10 milionů dětí v zemích s nízkými a středními příjmy, a to před dosažením věku pěti let. Sedm milionů z těchto úmrtí je způsobeno chorobami, kterým by bylo možno zabránit. Jsou to zápal plic, úplavice, malárie, neštovice a také podvýživa.
"Malárie je v Africe zabiják číslo jedna u dětí pod pět let. Tato choroba je zastíněna každodenními zprávami, které se zaměřují na kletbu AIDS. Malárie však zůstává v Africe obrovským zdravotním problémem. Vyskytuje se tu ročně 270 milionů případů akutní malárie, s více než 900 000 úmrtími," říká I Čong wuk. Špatné životní podmínky ve spojení s chudobou snížily očekávanou úmrtnost v některých zemích afrického kontinentu na 40 roků, zatímco v jiných zemích bohatství a dobré zdravotnictví dovoluje nárůst v dosažení věku nad 80 let.
V současné době více než 450 milionů chudých Afričanů nemá přístup k nezávadné pitné vodě a 490 milionů lidí je bez přiměřené kanalizace. Hrozivá je též krize afrického přetíženého zdravotního systému. Ten brání v uskutečňování plánů pomoci trpícím lidem.
Habib Doutoum, komisař pro sociální záležitosti Africké unie, prohlásil, že bohatší země, do kterých odborníci ze zdravotnictví přesídlili ze zemí postižených chudobou, by měly poskytnout kompenzaci za tuto ztrátu zdravotnického personálu.V současné době existuje v chudých zemích Afriky v průměru pouze 16 lékařů na 100 000 obyvatel. Důvodem je, že vyškolený zdravotní personál Afriky se stal volnou komoditou pro rozvinuté země.
15.9.2003
Zdroj: MFD


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články