Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 19.Září 2003 Články 

Stanovisko stínové vlády ODS k situaci ve zdravotnictví ze dne 16.9.2003
VZP očekává ke konci roku 2003 závazky vůči zdravotnickým zařízením po splatnosti ve výši 8 mld., na konci roku 2004 mohou být až 16 mld. Nyní to znamená opoždění plateb zdravotnickým zařízením asi 30 dnů po splatnosti. Zhoršuje se již tak špatná situace v hospodaření těchto zařízení. V největším ohrožení jsou nemocnice zřizované krajem, ale fakticky jsou nejvíce ohroženy privátní zařízení, protože ty nemají možnost krytí ztráty z veřejných rozpočtů.

Kraje se potýkají s nejasnými kompetencemi ve zdravotnictví, projevuje se nepřipravenost a nepromyšlenost reformy veřejné správy. Stát jim předal zadlužená zařízení zároveň omezil dispozici s jejich majetkem, podporou svých zařízení znevýhodňuje v konkurenčním boji krajské nemocnice, zároveň jim nařizuje mzdy bez ohledu na finanční možnosti.
Místo účinných opatření jsme vyslechli změť prázdných proklamací, nesourodé návrhy a údajný návrh reformy. Žádný z ministerských návrhů nesměřuje ke stabilizaci situace. Některé návrhy situaci mohou naopak zhoršit. Reforma veřejných financí žádnou reformu zdravotnictví nezahrnuje! Plánované škrty a zvyšování daní mohou na krátký čas oddálit krizi veřejných financí, ale krizový stav ve zdravotnictví si bude žít svým životem za bezradného vládnutí ČSSD.Občané jsou podvedeni a dezorientovaní rozporem mezi předvolebními sliby a dnešní vládní politikou ČSSD.

Příčiny krize

Chybí promyšlené pokračování reformy, chybí jednoznačné vymezení rolí "hráčů" v oblasti zdravotnictví (občané, státní správa a samospráva, zdravotní pojišťovny a poskytovatelé.
Segmentace zdravotní péče podle druhů péče a dohodovací řízení je významnou příčinou nestability. Jednou z velkých příčin rychle narůstajícího propadu ve zdravotním pojištění jsou zásahy státu při nedohodě v dohodovacím řízení. Iniciátoři nedohody byli a jsou především zástupci velkých nemocnic zřizovaných Ministerstvem zdravotnictví!
Tím je stát zmocněn k vydávání vyhlášek o úhradě, která stanovovala výši úhrady nad možnosti zdravotních pojišťoven.
Motivačně zvrhlý způsob úhrady v lůžkových zařízení za tzv. unicitní r. č. způsobující podvádění, úhradu neexistující péče, šikanování občanů - neindikované hospitalizace, ale i neindikovaná odmítnutí hospitalizace, nutí pojišťovny zaplatit péči, kterou by jinak nenakoupily a další.
Přesun zadlužených zdravotnických zařízení na kraje bez přesunu prostředků a kompetencí a vytváření dojmu, že kraje jsou spoluodpovědné za zdravotní politiku.
Velký lobbyismus, korupce a chyby v procesu kategorizace léčiv a zdrav. prostředků (určování úhrad ze zdrav. pojištění).
Uplatňování mzdových tabulek rozpočtové sféry ve zdravotnictví. Opakované navýšení mezd podle těchto tabulek bez zdrojů a provázanosti na hospodářské výsledky zdravotnických zařízení. Stejná hrozba (pro krajská zařízení může být i smrtelná!) je zavedení 16 - třídního systému odměňování.
Hlavní destabilizační kroky byly udělány za "hodného" ministra Fišera - opakované nařízení na plošné zvýšení platů bez krytí finančními prostředky, krytí dluhů bez nápravných opatření, nesmyslné zásahy státu do dohodovacího řízení, nová, špatná úhrada za lůžkovou péči, nařízení vyplatit více než ZP byly schopny vybrat, špatně připravený přechod okresních zdravotnických zařízení a správy na kraj.
Ministryně Součková je bezradná, nepředkládá ani akutní řešení kritické situace, nepředložila žádnou koncepci či nástin reformy, není tedy o čem jednat a nelze hledat širší politickou shodu, některé její návrhy krizi prohloubí.

Dopady krize

Zdravotní pojišťovny budou platit zdravotnickým zařízením čím dál později, zdravotnická zařízení nebudou platit svým dodavatelům až do prvních krachů, které se budou dále řetězit. Hlavní oběti budou pacienti.
Nebude na výplaty zdravotníků a ostatních zaměstnanců ve zdravotnictví, krizi urychlí 16.- třídní platová tabulka a zvýšení mezd nadiktované vládou.
Nastane tlak na státní rozpočet a celý plán rozpočtových škrtů se stane směšným opatřením, vše bude podřízeno záchraně zdravotnictví.
Zestátnění VZP, zásahy státu do pravomocí zdravotních pojišťoven ochromí jejich roli ve zdravotním pojištění (viz Slovensko, bývalé české státní zdravotnictví).
ČSSD neumí jinak reagovat na krizi než administrativním omezením zdravotnických služeb a dojde logicky k prudkému zhoršení dostupnosti péče - odmítání pacientů, fronty, čekací listy, rajonizace - spádové oblasti.
Zvýší se korupce, šedá ekonomika při poskytování zdravotní péče.
Budou atakovány krajské rozpočty, které jsou omezené a závislé na rozpočtu státním, bude to na úkor výdajů na silnice, školství a další.
Všechny dotace na stabilizaci stavu budou mít dočasný efekt, pokud bude ČSSD řešit situaci ještě většími zásahy do zdravotního pojištění popř. zdravotnictví opravdu zestátní, bude především na úkor dostupnosti a sortimentu služeb, začarovaný kruh se uzavře a krize bude pokračovat.

Stanovisko k situaci ve zdravotnictví

ODS upozorňuje, že nestabilita ve zdravotnictví přerůstá v krizi.
ODS upozorňuje, že "reforma" veřejných financí předkládaná nyní do Parlamentu neobsahuje řešení krize ve zdravotnictví!
ODS upozorňuje, že se to tentokrát dotkne občanů, což se projeví především v kvalitě a dostupnosti zdravotnických služeb.
ODS upozorňuje, že se vláda soustředí pouze na problémy státních nemocnic a zapomíná na situaci soukromých lékařů a zdravotnických zařízení.
ODS podporuje stanovisko hejtmanů ze dne 29. 8. 2003, kteří se ocitají v pozici rukojmí.
ODS upozorňuje, že se vláda snaží svalit odpovědnost za krizový stav na kraje.
ODS nesouhlasí s oslabováním role zdravotních pojišťoven.
ODS varuje před zestátněním českého zdravotnictví.
ODS upozorňuje především pracovníky ve zdravotnictví, že zavedení 16 tř. tabulek urychlí krizi, povede ke krachům a ztrátě míst - nejvíce jsou ohrožena krajská zařízení.
ODS chce zachovat konkurenční prostředí ve zdravotnictví jako hlavní záruku kvality služeb pro občany
13.9.2003
Zpracoval: stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek
Zdroj:ODS


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články