Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 16.Říjen 2003 Články 

Už filozof Francis Bacon říkal, že peníze jsou podobně jako hnůj skoro k ničemu, kromě toho, aby byly rozprášeny. Hongkongský bakteriolog Desmond O'Toole s ním musí jedině souhlasit, neboť po důkladném rozboru bankovek z nejrůznějších asijských zemí zjistil, že co do přenosu nemocí je třeba považovat manipulaci s bankovkami za totéž nebezpečí jako podání si ruky s neznámým člověkem.

Po strachu, prožitém při epidemii SARS, si vědci Hongkongské městské univerzity položili otázku, zda by se nemoc nemohla přenášet také bankovkami. Jak informovala televize CNN, vzali pod mikroskop peníze z Hongkongu, Číny, Indie, Pákistánu, Kambodže, Filipín i Severní Koreje. Výsledek byl ohromující. Na jedné čínské bankovce zjistili například 178.000 různých typů bakterií a přes 9000 organismů ze skupiny Escherichia coli. "Bankovky jsou plné záhybů, v nichž se zachycují i takové věci, jako jsou zbytky fekálií," straší O'Toole. Z laboratorních výsledků nedokázal říci, do jaké míry je pro člověka dotyk takto kontaminovaných bankovek škodlivý, ale nákaza podle něj hrozí spíš ze starých než z nových peněz. Všechny překvapilo, že ve srovnání s ostatními zeměmi, byly bankovky ze Severní Koreje téměř bez bakterií.
Některé asijské banky jsou si problému kontaminace z peněz vědomy a zahájily protiopatření. Japonská centrální banka (UFJ) například bankovky před tím, než je vydá znovu do oběhu, zahřívá ve víře, že tím je většina bakterií zničena. Čínská lidová banka šla dokonce tak daleko, že nařídila všem pobočkám bankovky sterilizovat a před vrácením do oběhu podržet v bance nejméně 24 hodin.
Výsledek O'Tooleho týmu potvrzuje podobné výzkumy v USA. Na amerických dolarových bankovkách byly rovněž nalezeny kolonie bakterií a odborníci doporučují, aby lidé manipulující často s hotovostí dodržovali úzkostně hygienu, nebo své peníze radši rovnou umývali.
8.10.2003
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články