Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 25.Listopad 2003 Články 

patří k nejvyšším mezi kandidáty na vstup do EU. Pokud jde o lékařskou péči, je úroveň českého zdravotnictví již nyní srovnatelná se zeměmi EU a mezi kandidáty patří k jedné z nejvyšších. Značným problémem, který v posledních dnech hýbe domácí politickou scénou, je však otázka financování tohoto resortu, který je v Evropské unii převážně záležitostí jednotlivých členských zemí. "Bez reformy nebude v budoucnu možné, aby péče byla vysoce kvalitní a všem plně dostupná," obhajuje svůj návrh změn v českém zdravotnictví ministryně Marie Součková.

Na předních místech mezi kandidáty i členy figuruje Česko v počtech lékařů na 100.000 obyvatel. Před ČR (373) jsou už jen Itálie (589), Řecko (438), Belgie (419) a Litva (379). Prvenství mezi uchazeči drží Česko v počtu nemocničních lůžek na 100.000 obyvatel. O něco méně než ČR (1093) jich má Slovensko (1042), přičemž průměr EU činí 630. Obecným trendem je však od 90. let v tomto ukazateli v EU i v kandidátských zemích pokles. Naopak počty lékařů v posledních deseti letech v unii rostou, zatímco v uchazečských zemích spíše stagnují.
Výrazné zlepšení zaznamenal v 90. letech i zdravotní stav českého obyvatelstva. Například očekávaná délka života při narození se od roku 1990 prodloužila o tři roky a patří nyní mezi nejdelší mezi kandidáty (71,7 roku u mužů a 78,4 roku u žen), vyšší má už jen Malta, Kypr a Slovinsko. Průměr celé EU činí 81,4 roku pro ženy a 75,3 roku pro muže.
Smutným ukazatelem, v němž se kandidáti unii vyrovnají, je úmrtnost na nádorová onemocnění, na něž v EU i v ČR zemře každý čtvrtý člověk. Česká republika drží evropské prvenství v počtu nemocných rakovinou konečníku a ledvin. Mezi nejčastější nádorová onemocnění však v Česku - stejně jako jinde v Evropě - patří rakovina kůže, prsu a plic. V 90. letech měla úmrtnost na nádorová onemocnění v EU i v kandidátských státech klesající tendenci, pouze v Maďarsku rostla (zejména kvůli rakovině plic). Maďarsko spolu s Estonskem a Slovinskem má z uchazečů také nejvyšší úmrtnost na rakovinu prsu. Pobaltské země mají rovněž nejvyšší procento vražd, sebevražd a úmrtí při dopravních nehodách. Nejčastější příčinou úmrtí jsou nemoci krevního oběhu, na něž v Česku zemře každý druhý člověk.
Naopak chvályhodné prvenství si Česká republika drží v dětské úmrtnosti, kterou má nejnižší z kandidátů a třetí nejnižší ze zemí EU (po Švédsku a Finsku). Na 1000 živě narozených dětí připadají čtyři úmrtí, přičemž ještě v roce 1991 zemřelo deset dětí z tisíce narozených. Unijní průměr v tomto ukazateli činí 4,6 a v přistupujících státech 7,2. Nejvyšší dětskou úmrtnost mají pobaltské země (Lotyšsko 11, Litva 7,9, Estonsko 8,8), Maďarsko (8,1) a Polsko (7,7).
18.11.2003
Autor: redakce (mic)
Zdroj: epravo


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články