Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 28.Leden 2004 Články 

Druhý pokus o reformu postsocialistického zdravotnictví ztroskotal v minulých dnech v sousedním Polsku. Polský ústavní soud totiž rozhodl, že zhruba polovina nového zákona o takzvaném Fondu národního zdraví odporuje ústavě. Dal tak za pravdu rodinným lékařům, kteří se bouřili proti způsobu, jakým s nimi fond zacházel.

První reforma zdravotnictví odstartovala v Polsku v roce 1999. Zavedla zdravotní pojišťovny. Systém se ale neosvědčil. Mnohé pojišťovací ústavy rychle prohospodařily svěřené peníze a nemocnicím začaly narůstat dluhy.
Místo pojišťoven vznikl centrální Fond národního zdraví s šestnácti regionálními odděleními.
Fond disponuje s penězi ze zdravotního pojištění, tedy asi se zhruba 240 miliardami korun. Soukromí lékaři, nemocnice i ostatní zdravotní zařízení s ním domlouvají, kolik si budou za
jednotlivé úkony účtovat, co uhradí fond a co zaplatí pacient ze svého.
První problémy s kontroverzním zákonem se objevily již v době, kdy se nový systém rozjížděl. Aby ušetřil, nařídil Fond národního zdraví, aby rodinní lékaři pacientům zajišťovali 24hodinovou péči včetně domácích návštěv v akutních případech. A to bez nároku na dodatečné peníze. Čtvrtina z nich se však vzbouřila a v lednu neotevřela své ordinace.
Výsledkem byl kompromis, který předpokládá, že čtyřiadvacetihodinová pohotovost nebude pro lékaře povinná a že za ni dostanou zaplaceno. Na jeho realizaci bude třeba dodatečných 410 miliónů zlotých.
Sdružení Občanská platforma se minulý týden se zákonem obrátilo na ústavní soud. Ten potvrdil, že až osm z šestnácti článků zákona se neshoduje s ústavou. Protiústavní paragrafy
musejí být změněny do konce letošního roku.
V pořadí již třetí reformu zdravotnictví ale politici vesměs odmítají. Shodují se však v tom, že bude třeba vypracovat seznam lékařských úkonů či služeb, na něž budou mít nárok všichni občané. Zatím k tomu vždy chyběla politická vůle.
Zvýšení sazby zdravotního pojištění, která dnes činí 7,75 procenta, podle Andrzeje Jacaszka z Konfederace polských podnikatelů nepřipadá v úvahu. "Nemocný systém by vyšší prostředky pohltil, aniž by se situace zlepšila," tvrdí.
16.1.2004
Zdroj:HN.ihned.cz


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články