Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 29.Leden 2004 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo, Večerník Praha). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.


SZÚ 14836
Epidemii ptačí chřipky se nedaří zbrzdit : Masové vybíjení drůbeže v Asii pokračuje. Thajský Bangkok vyhlášen nebezpečnou zónou
CNN, ČTK, bh,In: Právo, s.9,Zpráva
EPIDEMIOLOGIE. WHO.
* Nákazu nebezpečné ptačí chřipky, která už zasáhla deset zemí jihovýchodní Asie a vyžádala si deset lidských životů, se i přes rozsáhlé preventivní vybíjení drůbeže nedaří v Thajsku zastavit. Právě v nákazou postižené thajské metropoli včera proběhla krizová schůzka zástupců asijských zemí se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a experty z EU a Spojených států, kteří se přes tři hodiny radili za zavřenými dveřmi. Nejnovější číslo časopisu New Scientist, které vyjde v sobotu, tvrdí, že podobně jako choroba SARS propukla i epidemie ptačí chřipky v jižní Číně, pravděpodobně počátkem roku 2003. "Víme o vzorcích odebraných počátkem minulého roku, které přesně odpovídají současnému typu viru", uvedl expert WHO Klaus Stohr. Někteří vědci se ohlížejí až do roku 1997, kdy se v Hongkongu rovněž objevil podobný typ viru. Chybou podle odborníků mohlo být tehdejší rozhodnutí Číny svou drůbež očkovat. Pokud vakcína přesně neodpovídá řádícímu viru, může se virus vrátit, i když u většiny zvířat se známky nemoci neprojeví. (viz též Hospodářské noviny, s.6, Lidové noviny, s.7, MF Dnes, s.A8, Večerník Praha, s.13)

SZÚ 14837
KFC nabízí místo kuřat ryby : Známé kuřecí restaurace musely v Asii kvůli ptačí chřipce zavřít a začít přemýšlet o změně nabídky
tpa, reuters,In: Lidové noviny, s.12,Zpráva
ZDRAVÍ. WHO.
* Světová zdravotnická organizace dosud nepotvrdila, že by se člověk mohl ptačí chřipkou nakazit požitím vařeného masa infikované drůbeže. Jako jediný způsob přenosu se zatím uvádí přímý kontakt s nakaženými živými tvory.

SZÚ 14838
Mutované potraviny pronikají do Česka. Monsanto může vysadit kukuřici na další pole : Ministerstvo životního prostředí povolilo registraci geneticky upravené Bt kukuřice, hnutí Greenpeace neuspělo
Mařík Martin, Fránek Tomáš,In: Hospodářské noviny, s.1+16,Zpráva
GENETICKY MODIFIKOVANÉ POTRAVINY.
* Česko udělalo zatím nejvýznamnější krok umožňující pěstování geneticky upravených plodin. Americká firma Monsanto, světová jednička v biotechnologiích, získala povolení k testování takzvané Bt kukuřice. Ministerstvo životního prostředí nevyhovělo protestu ekologického hnutí Greenpeace a potvrdilo, že Monsanto může začít v tuzemsku s testy.

SZÚ 14839
Třídění odpadu nestačí
Petrželka Alexandr,In: Právo, s.10,Zpráva
ODPADY.
* Lidé se domnívají, že tříděním odpadu k jeho následné recyklaci dělají dost pro ochranu životního prostředí. Často je však opak pravda, vyplývá ze zprávy, kterou si u nizozemského vědce Jana Kooijmana objednala jedna britská firma na výrobu obalů. Skutečně účinná cesta k udržení či zlepšení stavu životního prostředí vede přes radikální změnu životního stylu, tvrdí autor.

SZÚ 14840
Klima může zachránit už jen nový životní styl
Petrželka Alexandr,In: Právo, s.10,Zpráva
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.
* Drastické změny ve způsobu života jsou jedinou možností, jak odvrátit hrozící změny klimatu a dopady na životní prostředí. Jestliže nezačneme teď, budeme muset později přistoupit k závažnějším, razantnějším a dražším opatřením, varoval britský vládní ekolog David King před odkládáním globální reakce na alarmující změny životního prostředí. Musíme snížit spotřebu vody, častěji používat hromadnou dopravu, uvážlivěji zakládat nové domácnosti, méně létat letadly, upozorňují už nejen ekologové, ale i vážené vědecké kapacity.

SZÚ 14841
Spolana neví, jak unikly chemikálie
Havelková Eva,In: Právo, s.12,Zpráva
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.
* V areálu Spolany Neratovice pokračovalo i během středy testování těsnosti kanalizace, ze které mohly minulý týden jednorázově uniknout chemické látky do dešťové kanalizace a následně do libišské strouhy.

SZÚ 14842
Vědci opět zpochybňují neškodnost mobilů : Telefony podle nové knihy působí nepříznivě na mozek
čtk,In: Hospodářské noviny, příl.Zdraví, s.3,Zpráva
ZDRAVÍ.
* V knize nazvané "Váš GSM, vaše zdraví, lžou vám!" autoři uvádějí, že rizika, jež představují elektromagnetické vlny produkované mobily, jsou zřejmá, zvlášť pokud jde o mozek. Kromě nespavosti, změn nálady, depresí a únavy prý důsledkem používání mobilů mohou být migrény a bolesti hlavy. Podle autorů by mobily zprostředkovaně mohly hrát roli ve vývoji určitých nádorů, leukémie, neurodegenerativních nemocí, jako je Alzheimerova choroba, a v určitých případech epilepsie.

SZÚ 14843
Cannabis pomáhá při roztroušené skleróze
mag,In: Hospodářské noviny, příl.Zdraví, s.1,Zpráva
DROGY.
* Užívání marihuany objektivně nepůsobí proti roztroušené skleróze. Pacienti, kteří ale touto látkou léčí své potíže, udávají, že jim prospívá. K tomuto výsledku došel tým lékařů z University of Plymouth v Británii. Nemocným podle jejich vyjádření pomáhá především vyrovnat se se zvýšeným napětím svalů ve vnitřních orgánech a kosterních svalech a s bolestí.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku