Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 09.Únor 2004 Články 

Před necelým rokem vznikla Asociace pro medicínské právo a bioetiku, jejímž zakladatelem je právník Ondřej Dostál. Asociace složená z deseti, většinou ještě studujících právníků, pořádá přednášky a semináře a podílí se i na výzkumné činnosti v oblasti medicínského práva. V České republice se ve sporech mezi pacienty a lékaři podává příliš mnoho trestních oznámení, říká Dostál.

Vyučuje se na právnické fakultě medicínské právo?

Dostál: Fakulta je po šesti stech letech existence poněkud konzervativní v přijímání nových věcí, výuka medicínského práva se však už zavádí. V roce 2000 vznikl z iniciativy profesorky Císařové kurs „Trestní právo a zdravotnictví“, na jehož výuce se od letošního roku podílí také naše asociace. V současnosti jde o jediný kurs svého druhu na českých právnických fakultách. Od minulého roku vyučujeme také na fakultě humanitních studií UK.

Bude vaše sdružení obhajovat práva konkrétních pacientů?

Dostál: Zatím jsme spíše akademické sdružení, soustřeďujeme se hlavně na publikační činnost. Pro veřejnost připravujeme konferenci o právech pacientů, která by odstartovala cyklus dvaceti až třiceti seminářů na půdě nemocnic nebo regionálních pacientských sdružení. Další připravovaný projekt se týká bezplatné právní poradny. Radu od nás už teď požaduje hodně lidí. Zatím odpovídáme po e-mailu, což není ideální. Na příští rok plánujeme institucionalizaci poradny, pokud získáme dost financí z grantů nebo od sponzorů.

Inspirujete se precedenty evropského soudu? Budou muset české pojišťovny proplácet péči provedenou českým pacientům v zahraničí?

Dostál: EU zatím nechává regulaci zdravotnictví spíše národním státům, evropský soudní dvůr je v této věci poměrně zdrženlivý. Péče poskytnutá v zahraničí je proplácena na základě mezinárodních smluv nebo dohod mezi pojišťovnami, které se týkají typicky akutní péče. Nemyslím si však, že by v současnosti měl pacient právní nárok na to, aby mu česká pojišťovna proplatila jakoukoliv péči, poskytnutou v bohatším zahraničním státě. Vytvoření takového práva by vedlo k tomu, že by si pacienti vybírali stát s nejkvalitnější zdravotní péčí a chudší zdravotnické systémy by krachovaly.

Zlepší se vymahatelnost práv pacientů po vstupu do EU?

Dostál: Spousta lékařů, a lze to pozorovat z projevů některých funkcionářů lékařské komory, se bojí, že po vstupu do EU vypukne exploze sporů pacientů s lékaři. Už teď by se proto měly vytvářet mechanismy, jak spory řešit mimosoudně. Náklady na soudní řešení medicínskoprávních sporů totiž ukusují poměrně značný díl prostředků vynakládaných na zdravotnictví, v některých státech souhrn náhrad škod odpovídá údajně až 15 procentům z nich. Pacientovi nelze samozřejmě v právním státě upřít nárok na ochranu jeho práv jen proto, že je to drahé.
Náklady však lze snížit tím, že se do řešení sporů bude soudní systém vtahovat jen v nezbytně nutné míře. Pokud bude možno nároky vypořádat pomocí neformálních procedur, ochrana práv se zlevní. Zároveň se sníží zatížení soudů, nedávno proto i ze strany Soudcovské unie vyvstal požadavek, aby se občanskoprávní spory, mimo jiné náhrada škody, řešily pokud možno mimosoudně, pomocí nástrojů mediace (způsob pokojného řešení sporů - pozn. red.).

Můžete mimosoudní řešení ilustrovat na konkrétní situaci?

Dostál: Pokud by se podařilo zřídit službu pro mimosoudní řešení sporů, znalci dané instituce by posoudili, zda se jednalo o chybu, a pokud by se vina lékaře prokázala, nabídlo by zdravotnické zařízení pacientovi vyrovnání. Dokonce i v případě už zahájeného soudního sporu by se mohlo pomocí mediace usilovat o dosažení smíru podle občanského soudního řádu. Samozřejmě na tom musejí spolupracovat pojišťovny, které zdravotnická zařízení pojišťují proti riziku právní odpovědnosti. Pojišťovny musejí být ochotny hradit i mimosoudně dohodnuté odškodné a nepodmiňovat plnění rozsudkem soudu. I pro ně bude takový postup levnější, protože když
zdravotnické zařízení prohraje u soudu, pojišťovna obvykle zaplatí víc.
26.1.2004
Zdroj: Zdravotnické noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články