Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 12.Únor 2004 Články 

Agresivní léčba pacienta s rakovinou by měla ustat, když mu už nepomáhá, a naopak má těžké vedlejší účinky. Po dohodě s pacientem by měla následovat léčba zmírňující bolesti, která mu od obtíží uleví a pomůže důstojně prožít poslední dny života. Uvádí to předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček.

Podle Vorlíčka jsou nyní cytostatika v Česku často podávána i těm pacientům, jimž už nepomáhají. Marná léčba znamená podle něj i zbytečně vynaložené peníze. "Pacient vyžaduje léčbu za každou cenu, protože není přesně informován, že už nefunguje, a lékař nemá sílu a odvahu, aby mu to sdělil," vysvětlil.
Onkologická společnost chce proto vyvolat o tomto problému veřejnou debatu. V březnu uspořádá diskusi lékařů a zástupců pojišťoven na téma, ve kterém okamžiku a za jakých okolností zastavit onkologickou léčbu, která neúčinkuje.
Podle Vorlíčka je důležité, aby se zlepšila komunikace mezi lékařem a pacientem, aby spolu probírali varianty léčby. "Konečné slovo musí mít pacient," zdůraznil. Před 15 lety pacienti nevěděli, že mají rakovinu, dnes už jim lékař o nemoci řekne.
Podle Vorlíčka tak mohou lépe spolupracovat, naděje se jim tím nebere. Naděje má podle něj čtyři "vrstvy" a s nimi musejí lékaři umět pracovat. První, když pacient vstoupí do nemocnice a věří, že se vyléčí. Druhou, když se léčba nedaří a pacient se upne na to, aby tu byl co nejdéle. Třetí, když pochopí, že se vše zhoršuje, a doufá, že bude mít co nejméně obtíží. A čtvrtá, když už vidí, že jeho život končí, a chce mít naději na dobrou smrt bez bolesti a je smířen s osudem.
Pacient by měl mít rovněž možnost vybrat si nemocnici, v níž má větší naději na vyléčení. Tyto informace pacienti nemají. Přežití pacientů s nádory v konkrétním stádiu je známo, řada dat je v Národním onkologickém registru. Lze také zjistit, které okresy mají dobré výsledky léčby a které jsou na tom špatně. Onkologická společnost chce okresy o jejich situaci informovat, to je podle Vorlíčka první krok k nápravě.
10.2.2004
Zdroj:ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články