Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Sobota, 21.Únor 2004 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo, Večerník Praha). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.


SZÚ 14971
Chřipka ustupuje
mw,In: Večerník Praha,Zpráva
EPIDEMIOLOGIE. SZÚ.
* Podle výsledků Národní referenční laboratoře pro chřipku Státního zdravotního ústavu se počty nemocných na akutní respirační infekce opět snížily. V současnosti je celorepublikově postiženo 1344 osob na sto tisíc obyvatel, což je pokles proti minulému týdnu o 13 procent.

SZÚ 14972
Ptačí chřipka se začala šířit mezi zvířaty : Tři virem nakažené kočky včera uhynuly v Thajsku. Vědci se obávají, že se nyní může nemoc přenášet rychleji a snadněji
ap, čtk, ef,In: Lidové noviny, s.9,Zpráva
EPIDEMIOLOGIE.
* Tři kočky domácí včera v Thajsku zahynuly na ptačí chřipku, která již v Asii způsobila smrt přinejmenším 22 lidem. Thajsko včera navíc oznámilo, že se virem nakazil i jeden bílý tygr. Tato zjištění zvýšila obavy vědců z rychlejšího šíření nemoci mezi zvířaty. Největší strach totiž mezi odborníky vzbuzuje možnost, že by se virus ptačí chřipky přenesl i na prasata, jejichž genetický základ se podobá lidskému. (viz též Právo, s.1+8, Večerník Praha, s.15)

SZÚ 14973
Horečka dengue kosí Indonésany
čtk, afp,In: Večerník Praha, s.15,Zpráva
EPIDEMIOLOGIE.
* Nejen ptačí chřipka, ale také horečka dengue děsí v těchto dnech asijský jih. Indonéské ministerstvo zdravotnictví včera oznámilo, že počet obětí této nemoci od začátku roku vzrostl na 191. Choroba zasáhla polovinu provincií země a dosud se jí nakazilo 9703 lidí.

SZÚ 14974
Rakovinu plic by mohla léčit nová vakcína
čtk,In: Lidové noviny, s.12,Zpráva
RAKOVINA.
* Nová experimentální vakcína by mohla v budoucnosti léčit nejrozšířenější druh rakoviny plic. Oznámila to skupina amerických výzkumníků v nejnovějším vydání časopisu Journal of the National Cancer Institute. Podle expertů je nová studie pozoruhodná tím, že je prvním úspěšným pokusem bojovat s rakovinou plic stimulováním imunitního systému k boji proti rakovinným buňkám. Vakcína je totiž tvořena mimo jiné buňkami odebranými z pacientova nádoru. (viz též MF Dnes, s.A11)

SZÚ 14975
Nádor pod palbou léčivých střel : Opakovaným útokům rakoviny může v budoucnu zamezit lék, který nyní vyvíjejí čeští vědci
Hníková Eva,In: Lidové noviny, s.23,Zpráva
RAKOVINA.
* Nový typ léku se podobá řízené střele. Najde a zlikviduje zhoubný nádor. Zdravých buněk si však nevšímá. Cytostatikum v něm obsažené totiž začíná působit až ve chvíli, kdy doputuje na místo určení. Směrovaná léčiva dovedou zničit nádorové buňky, a ač se to zdá neuvěřitelné, mohou dokonce zabránit i budoucímu návratu nemoci. Tento poznatek by jednou mohl zachránit život lidem, u nichž se zdánlivě vyléčená choroba pro čase znovu objeví.

SZÚ 14976
Geneticky modifikované plodiny: ano či ne?
sd,In: MF Dnes, s.C8,Monotematická strana
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. GENOVĚ UPRAVENÉ PLODINY.
* Geneticky modifikované organismy opět hýbou Evropou. Spory se tentokrát dotýkají i České republiky. Začátkem února podepsal prezident Klaus zákon o nakládání s geneticky modifikovanými organismy. To fakticky znamená, že čeští zemědělci budou zanedlouho moci pěstovat takto upravené plodiny na polích. Klausovu podpisu předcházela bouřlivá debata mezi zastánci a odpůrci GMO. MF Dnes proto požádala dva odborníky, kteří stojí v této otázce na opačných stranách o vyjádření.

SZÚ 14977
Vědci objevili další variantu nemoci "šílených krav"
jp,In: Lidové noviny, s.24,Zpráva
VETERINÁRNÍ MEDICÍNA.
* Za obávaným "šílenstvím krav" se mohou skrývat dvě různé choroby. Jedna je označována známou zkratkou BSE. Pro druhou nemoc razí tým odborníků z univerzity ve Veroně název BASE. Popis choroby přinesl vědecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences. Mozek nemocných zvířat je poškozen ve zcela jiné části než u skotu, který trpí klasickou BSE.

SZÚ 14978
Kmenové buňky: naděje i spory : Klonování může chránit životy. Svět a minové pole klonování
Bobůrková Eva, Pošusta Pavel,In: MF Dnes, příl. Věda, s.C7+C9,Monotematická příloha
VĚDA A VÝZKUM.
* Svět je rozdělen. Některé země podporují výzkum v oblasti klonování, jiné země jsou zásadně proti. Je jasné, že se vždy najdou tací, kteří se před klonováním "až do konce" nezastaví.

SZÚ 14979
Kastrovaný myšák "vyrobil" opičí spermie : Německá badatelka objevila možnost, jak pomoci chlapcům postiženým rakovinou varlat i jak zachránit vzácná zvířata
Petr Jaroslav,In: Lidové noviny, s.22,Zpráva
VĚDA A VÝZKUM.
* Pěstování spermií v "živém myším inkubátoru" slibuje naději chlapcům trpícím rakovinou varlat i zvířatům ohroženým vyhubením. Ze všech typů rakoviny postihují mladé muže nejčastěji nádory varlat. Doby, kdy umíralo 90 procent postižených, jsou však dávno pryč. Dnes má pacient díky pokroku medicíny velmi dobré vyhlídky na uzdravení. Muži však za vítězství nad rakovinou platí někdy krutou daň. Navzdory všestranné péči lékařů bývají postiženi doživotní neplodností, protože ozařování a léky zničí ve varleti kromě nádoru i buňky zajišťující tvorbu spermií.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku