Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 14.Říjen 2002 Články 

jsou jako výrobci mainframů (pozn.red.: sálových počítačů) před dvaceti lety“ uvedl v rozhovoru pro BioIT World Nathan Myhrvold, majitel firmy Intellectual Ventures a přední odborník na biotechnologie.


Malé biotechnologické a velké farmaceutické firmy se k sobě mají stejně jako nezávislé softwarové firmy a výrobci mainframů před dvaceti lety. Dnes je přibližně polovina léků, které se dostanou do stadia klinických testů, výsledkem výzkumu v malých firmách, tvrdí Myhrvold. Brzy to bude 90 %.
Ale mainframy a jejich výrobci existují dodnes. Proto by bylo naivní předpokládat velkým farmaceutickým firmám, těmto „dinosaurům farmaceutického průmyslu“, brzký zánik. Co se však posune, je těžiště celého oboru. Menší biotechnologické firmy nebudou brzy závislé na rizikovém kapitálu, jejich cílem nemusí ani být nechat se koupit (nejznámějším případem je v tomto ohledu zřejmě Rosetta, kterou koupil koncern Merck), protože brzy začnou vydělávat dostatečné množství peněz.
Podle Myhrvolda není na místě kritika současné patentové praxe. Pouze fakt, že na určitou chemickou látku či sadu postupů lze získat patent, zajišťuje příliv kapitálu do výzkumu. V opačném případě by se podnikání v oboru stalo prakticky nemožným, záviselo by na rozpočtových zdrojích a díky tomu také na politických výkyvech. Patent na určitý gen je stejně oprávněný jako na jakoukoliv jinou chemickou látku, samozřejmě při zachování nutných pravidel pro to, co patentovat vůbec lze a jakým způsobem pak s tímto duševním vlastnictvím jde nakládat.
Zdroj : Science World


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články