Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 01.Březen 2004 Články 

Jediný způsob, jakým bylo možno zjistit, zda pacientovi hrozí infarkt, bylo po dlouhá léta kontrastní vyšetření srdečních cév (koronární angiogram). Do katétru zavedeného tepnou v oblasti třísla až k srdci je vstříknuta kontrastní látka. Pomocí rentgenu se pak ukáže, v kterých místech hrozí ucpání cévy aterosklerotickým plátem nebo zvápenatěním. Nyní je na obzoru nová neinvazivní a levnější metoda.

Angiogram je v diagnostice velmi užitečný ale je to invazivní zásah. Lékaři používají angiografické vyšetření cév pouze v případech, kdy má pacient již potíže typické pro ischemickou chorobu srdeční. Vyšetření má i svá zdravotní rizika. Katétr může během procedury poškodit cévu nebo uvést do pohybu krevní sraženinu, která se pak dostane k srdci. Výkon je poměrně drahý a časově náročný.Vyžaduje několikadenní hospitalizaci a určitou dobu pro rekonvalescenci.
V současné době se zjistilo, že stav koronárních cév může stejně dobře odhalit metoda počítačové tomografie a magnetické rezonance, aniž by přitom bylo třeba porušit jakýmkoliv způsobem lidské tělo (zavádění katétru). Počítačová tomografie dokáže přesně zobrazit tlukoucí srdce, aniž by k tomu byl zapotřebí katétr a hospitalizace.
Počítačová tomografie v kombinaci s magnetickou rezonancí jsou metody, díky kterým mohou lékaři získat mnohem ucelenější informaci o pacientově srdci, než bylo možné pomocí klasické angiografie. Pomocí magnetické rezonance lze dobře zaznamenat cévy, průtok krve, pláty, které cévu zužují a také práci srdce a chlopní.
Co ale je nejdůležitější: pokud lékaři užijí počítačový tomograf jako jakousi mapu, mohou pomocí magnetické rezonance určit, který nános v cévě již představuje zvýšená rizika – je to taková srdeční virtuální biopsie.
Přestože jsou počáteční investice do počítačové tomografie a magnetické rezonance značné, čas ukázal, že návratnost je vysoká. Jeden výkon představuje 600 až 800 dolarů. Klasická metoda – angiografie pomocí katétru stojí 3000 dolarů.
Metoda je vhodná pro včasné odhalování nedostatečnosti koronárních cév, ještě ve stadiu, kdy je pacient bez větších potíží a není indikován k angiografickému vyšetření a případnému vložení stentu.
26.1.2004
Zdroj: Výběr ze zahraničního odborného tisku – MAFS


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články