Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 05.Březen 2004 Články 

České země jsou oblastí s nedostatkem jódu, ale s vyřešeným jódovým problémem pro obyvatele. Současný stav v České republice zajišťuje při správném výběru potravin každodenní potřebné množství jódu. Opatření nyní směřují k udržení stavu, k prevenci chorob z nedostatku jódu.

Nedostatek jódu v naší výživě je zcela zbytečnou příčinou poruch zdraví a snížení našich tělesných i intelektuálních kvalit. Je jen na nás, abychom správným výběrem potravin dodali denně organismu potřebné množství jódu.
Dostatečné množství jódu pro organismus je nezbytné zejména v těhotenství a pro kojící ženy, v období vývoje lidského plodu, pro děti od narození do tří let, dále v období dospívání.
Dostatečné množství jódu si v dnešní době můžeme snadno zajistit používáním soli s jódem v domácnosti, konzumací mořských ryb, které jód přirozeně obsahují. Bohatým zdrojem jódu se stalo mléko a mléčné výrobky vlivem obohacování krmiv jódem ke zlepšení užitkovosti zvířat. Mezi zdroje jódu patří také chléb, pečivo a masné výrobky, neboť mnozí výrobci používají sůl s jódem při výrobě potravin.
Použití soli s jódem při přípravě pokrmů a při výrobě potravin nemůže ohrozit zdraví konzumentů ve smyslu vysoké dávky jódu. Je mezinárodně používanou a uznávanou metodou prevence chorob z nedostatku jódu. Je však třeba upozornit na skutečnost, že jód, stejně jako jiné pro organismus důležité prvky, má určité optimální rozmezí denního příjmu. Člověk by ho neměl mít nedostatek, ale ani nadbytek. Proto potravní doplňky, minerální a multivitaminové přípravky obohacené jódem používejte uváženě. Sledujte jejich složení. O jejich užívání a dávce se raději poraďte se svým lékařem!
Naopak těhotným a kojícím matkám je doporučeno používat přípravky pro ně určené s přídavkem jódu (získají je v lékárně) nebo jódové tablety na lékařský předpis (Jodid 100).
Dětem do jednoho roku pokrmy nesolíme vůbec, proto je do kojeneckého náhradního mléka, pro děti, které nemohou být kojeny, přidáváno potřebné množství jódu. Na trhu jsou také výrobky obohacené jódem – např. dětské ovocné přesnídávky. Pitný režim si můžeme občas zpestřit minerálními vodami a nápoji obsahujícími jód. I zde je množství obsaženého jódu vyznačeno.
Denně potřebujeme sice pouze mikrogramová, ale důležitá množství jódu: děti do pěti let 90, od šesti do dvanácti let 120, nad 12 let a dospělí 150, těhotné a kojící ženy 200 mikrogramů.

MUDr. Lydie Ryšavá, Ph.D.
předsedkyně Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu při Státním zdravotním ústavu v Praze


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články