Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 18.Březen 2004 Články 

je instituce, která má vytvořit normy pro zavádění DRG (platby za diagnózu) a udržovat již zavedený systém. Co se ale nestalo – vznikla hned dvě centra. Jedno ministerské, které dostalo do vínku značné množství finančních prostředků ze státního rozpočtu, něco kolem 70 miliónů. Kolem vyúčtování těchto peněz panují nejasnosti. Druhé centrum založily zdravotní pojišťovny, když zjistily, že se zavádění DRG odkládá. Ministryně Součková totiž odložila na neurčito celý projekt, který je rovněž podporován z peněz EU. Pojišťovny se rozhodly, že nebudou čekat na ministryni a chopily se samy iniciativy. Tisková informace II. NRC následuje.

Tisková informace Národního referenčního centra zdravotních pojišťoven (NRC)

Národní referenční centrum je právnická osoba vzniklá podle § 20 písm.f) Občanského zákoníku jako zájmové sdružení právnických osob.

Zakládajícími členy jsou všechny zdravotní pojišťovny a sdružení soukromých nemocnic. Ve stanovách NRC je otevřena možnost ke vstupu i ostatním poskytovatelům akutní lůžkové péče, a to prostřednictvím jejich profesních sdružení (AČMN, ANČR).

Tento postup je nejen legální, ale navíc přirozený a legitimní, neb spoléhá na schopnosti a autonomii subjektů při řešení problémů, které se jich týkají.

Cílem NRC bylo a je vybudovat autoritu, která bude garantovat korektnost zavádění DRG v České republice, tj. procesu vedoucího k racionalizaci a efektivitě poskytování akutní lůžkové péče.

Národnímu referenčnímu centru svěřili zakladatelé dvě oblasti, ve kterých se má angažovat. První oblastí je tvorba „normy DRG“. Zde chtějí vytvořit prostor k neutrální, korektní tvorbě potřebných metodik, algoritmů výpočtu a interpretací základních klinických i ekonomických parametrů DRG. Druhou oblastí je porovnávání a zveřejňování statistických informací o poskytované zdravotní péči jednotlivými poskytovateli, tj. informací o kvalitě péče, určených především občanům, ale i široké odborné veřejnosti.

Národní referenční centrum vytvořilo na přelomu roku všechny předpoklady k praktickému fungování DRG na smluvním základě. Vytvořilo všechny potřebné metodiky, datové rozhraní, smluvní podobu a navíc bylo schopno zajistit harmonizaci přístupu jednotlivých zdravotních pojišťoven k DRG. V současné době již existuje více než 50 smluvních partnerů ze strany poskytovatelů zdravotní péče, kteří chtějí tento smluvní vztah uzavřít.

Dvouletý projekt MZ ČR „Implementace DRG v ČR“ bohužel dosud nenaplnil očekávané cíle. Byly to zdravotní pojišťovny, které prokázaly nejen svoji odpovědnost, ale i schopnosti a společně připravily na přelomu roku všechny podmínky, právní i věcné, k uzavírání a konzumaci smluvního vztahu v DRG, a to v rámci svých provozních nákladů a během necelých dvou měsíců.

Navíc Národní referenční centrum projevilo velkou ochotu spolupracovat s MZ ČR a najít společné řešení v situaci, kdy MZ ČR zřídilo v rámci IPVZ (Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví) útvar stejného jména a obdobných činností; některých dohod bylo přesto dosaženo. Není vinou Národního referenčního centra, že těchto dohod nebylo využito v rámci legislativních návrhů MZ ČR.

Národní referenční centrum mělo a má od počátku pochybnosti o oprávněnosti postupu, který zvolilo MZ ČR při změně statutu a organizační struktury IPVZ. Domníváme se, že zmocnění, které vedlo k založení IPVZ, není možné tímto způsobem legálně rozšířit, aniž by byla přijata Parlamentem ČR příslušná právní norma. Zákon o majetku státu totiž jednoznačně definuje právní podmínky vzniku nových státních organizací i změn v činnosti stávajících státních organizací; IPVZ dle názoru právních expertů nikdy neměl zmocnění k provozování sběru dat vč. osobních a shromažďování zdravotních údajů občanů ČR v novém registru, tzv. Referenční databázi.

Národní referenční centrum znovu deklaruje, že jeho jediným cílem je zavést DRG jako nástroj k zefektivnění zdravotní péče, jako nástroj k zvýšení transparentnosti financování a poskytování zdravotní péče, jako nástroj k udržení stávající daňové zátěže občanů ČR.
Dne 9. března 2004 / Za NRC RNDr. Jaroslav Janda


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články