Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Sobota, 20.Březen 2004 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo, Večerník Praha). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.


SZÚ 15113
Špenát a česnek maskoval vepřové : Kde jíme pašované maso, nejspíš odporující hygienické normě?
Zpravodajové VP,In: Večerník Praha, s.1+4,Zpráva
HYGIENICKÉ NORMY.
* V levných restauracích a bistrech jsme snědli nejméně pět tisíc tun vepřového masa z Číny, jehož dovoz nedovolují hygienické normy. Kromě toho stát přišel o miliony korun. Čínské vepřové maso se podle příslušných předpisů nesmí na český trh dovážet. Neodpovídá přísným českým předpisům, vycházejícím z norem Evropské unie.

SZÚ 15114
Vakcína, která osvěží paměť : O nových možnostech léčby Alzheimerovy choroby hovořili v Praze vědci v rámci Evropského týdne mozku
Hníková Eva,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.22,Článek
VĚDA A VÝZKUM.
* Současné léky dovedou průběh Alzheimerovy choroby pouze zpomalit. Speciální typ očkování možná v budoucnu vyspraví "děravou" paměť. Badatelé nyní intenzívně pracují na vývoji potřebné vakcíny. Další možnou cestu v boji s Alzheimerovou chorobou představuje přímé dodání protilátky, která by bílkovinné shluky tvořící se v mozku likvidovala. Badatelé vytvářejí tedy vlastně sérum. Jeho úspěšnost zatím potvrdily pokusy provedené na myších.

SZÚ 15115
Revoluce v poznání biologie ženy : Dogma se hroutí - výzkum ukázal, že se v ženském těle zřejmě tvoří vajíčka až do menopauzy
Petr Jaroslav,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.23,Článek
VĚDA A VÝZKUM.
* Odborníci zkoumající plodnost savců jsou už desetiletí přesvědčeni, že samice přicházejí na svět s omezeným počtem vajíček. Když se jejich zásoba vyčerpá nebo podlehne zkáze, třeba kvůli nemoci, přestane být samice plodná. To je ale kolosální omyl, jak dokazuje nejnovější vědecká studie.

SZÚ 15116
Kmenové buňky začínají léčit : Čeští lékaři již umí pěstovat embryonální kmenové buňky a ověřují možnosti léčby buňkami z kostní dřeně
Bobůrková Eva,In: MF Dnes, s.C7,Článek
VĚDA A VÝZKUM.
* Pacienti s poraněním míchy netrpělivě čekají na každou novou zprávu o možnostech a úspěších buněčné terapie. Relativně nejjednodušší a nejbezpečnější se zdá terapie pomocí vlastních kmenových buněk. Klinická studie, která teď u nás probíhá, ověřuje účinky léčby pomocí kmenových buněk odebraných z kostní dřeně.

SZÚ 15117
Jak se rodil "odsmraďovač"? Náhodou : Přípravek na kožní plísně pomáhá, ale v lékárnách ho nemají. Na úspěšnost v léčbě se žádné zkoušky neuskutečnily
Pawlicová Marta,In: Večerník Praha, s.2,Zpráva
LÉKY.
* Léčebný přípravek proti kožním chorobám s ojedinělým využitím houby Pythium oligandrum českého vědce D.Veselého vyrábí společnost Biopreparáty (celkem osm výrobků s použitím "zázračné" houby). Přípravky jsou schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv jako kosmetické, nejde tedy o lék ani léčivo. Produkt byl podroben toxikologickému atestu a ten ukázal, že nemá žádné vedlejší účinky, je netoxický a nemá alergické účinky. Na účinnost v léčbě plísní se žádné zkoušky neuskutečnily.

SZÚ 15118
Obezita zabijákem číslo jedna : Vědci usilovně hledají zázračný lék
Šmídová Kateřina,In: Večerník Praha,s.8,
Monotematická strana
VĚDA A VÝZKUM. OBEZITA. LÉKY.
* Chuť k jídlu a tělesnou hmotnost zřejmě ovlivňuje enzym v mozku, který má na starosti kontrolu energie v buňkách. Objev, který by mohl vést k novým léčebným metodám obezity, zveřejnili tento týden američtí vědci z Harvardovy univerzity. Enzym je znám jako AMP-aktivovaná proteinová kináza, neboli AMPK. Jeho činnost reguluje hormon leptin, který již dřívější studie spojovaly s omezováním chuti k jídlu.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku