Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 26.Březen 2004 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo, Večerník Praha). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.


SZÚ 15136
Kvalita vody se v Praze liší : Pražské vodovody a kanalizace denně odebírají vzorky vody a dohlížejí na nezávadnost
Mikolášová Eva,In: MF Dnes, s.C3,Zpráva
VODA. SZÚ.
* Kvalita vody v různých částech metropole není stejná. Pitnou vodu pro Pražany vyrábějí tři úpravny - Želivka, Káraný a Podolí. Nezávadnost vody PVK kontroluje minimálně jednou denně, některé technologické a mikrobiologické analýzy provádí i vícekrát. "Vodu kontrolujeme i na její trase ke spotřebiteli a potom přímo v domácnostech," informovala Radka Hušková, šéfka útvaru kontroly kvality vody. Jedna stránka věci jsou chemické ukazatele, druhá, jaká je voda na chuť. Ta pražská na tom není zrovna nejlépe. "Dělali jsme ochutnávku vod z různých měst republiky a Praha dopadla nejhůř," řekl František Kožíšek, vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu Státního zdravotního ústavu.

SZÚ 15137
Pitná voda je lepší než balená
Mikolášová Eva,In: MF Dnes, s.C1+C3,Rozhovor
VODA.
* "Pražská voda je kvalitní," ujišťuje Radka Hušková, šéfka útvaru kontroly kvality vody Pražských vodovodů a kanalizací. Pro kojence vhodná není kvůli množství dusičnanů. V průměru obsahuje kolem sedmadvaceti miligramů této látky na jeden litr a pro kojence je vhodných maximálně patnáct miligramů. Ale v ostatních parametrech by jim voda z kohoutku vyhovovala.

SZÚ 15138
Budou potraviny v budoucnu bezpečnější?
Večerková Hana,In: MF Dnes, s.E5,Článek
EU. POTRAVINÁŘSKÁ INSPEKCE.
* Od vstupu do unie bude i Česko součástí evropského trhu s potravinami. Ministerstvo zemědělství chystá proto významné změny. Některé jsou už nastartované, o jiných se teprve uvažuje. Po evropském vzoru vznikne jednotný národní úřad pro bezpečnost potravin, který by sloučil všechny kontrolní orgány. Je to požadavek unie, abychom dozor, který je dnes rozdělen do několika institucí, sjednotili do jedné. Ministerstvo zemědělství tak uznalo, že systém, kdy výrobu a prodej potravin kontrolují kromě Státní zemědělské a potravinářské inspekce ještě hygienici a veterináři, není úplně bez potíží.

SZÚ 15139
Jak se mění demografická mapa České republiky
Sauer Jaroslav, Šupová Tereza,In: Lidové noviny, s.3,Monotematická strana
DEMOGRAFIE.
* Čechů ubývá, nahrazují je přistěhovalci. V dohledné době budeme jen vymírat, tvrdí statistici. Lidstvo stárne, ženy rodí méně dětí. V Česku stále umírá více lidí, než se narodí a jediná naděje, jak zastavit úbytek obyvatelstva, je v přílivu přistěhovalců. "Přirozenou cestou už Češi přibývat nebudou," říká Terezie Kretschmerová z Českého statistického úřadu. (viz též Večerník Praha, s.8)

SZÚ 15140
Inteligence lidí klesá kvůli špatné stravě
ap,In: Lidové noviny, s.14,Zpráva
VÝŽIVA.
* Inteligence lidí, zejména těch z rozvojových zemí, klesá kvůli nedostatku vitamínů a dalších důležitých látek ve stravě. Jediným řešením problému by mohlo být obohacování potravin o tyto látky. Vyplývá to z nové studie OSN. OSN upozorňuje, že kvůli nedostatku jodu se průměrné IQ téměř všech národů snížilo o 10 až 15 bodů. Kvůli malému přísunu tohoto stopového prvku se také ročně rodí po celém světě 18 milionů mentálně zaostalých dětí.

SZÚ 15141
Člověk při vývoji z opice zmutoval : Změna dědičné informace měla podle vědců za následek, že se během vývoje člověku zvětšil mozek
čtk, ap,In: Lidové noviny, s.14,Zpráva
VĚDA A VÝZKUM.
* Před 2,4 milionu let mělo dojít u předchůdců člověka k mutaci jednoho genu, což mělo za následek oslabení žvýkacích svalů a změnu tvaru lebky. Podle sdělení vědeckého týmu z Pensylvánské univerzity se díky mutaci genu MYH16 oslabily žvýkací svaly a celá lebka člověka díky tomu změnila tvar tak, aby se v ní utvořilo místo pro větší mozek. Gen MYH16, který vytváří důležitou bílkovinu pro žvýkací svalstvo, je u všech moderních lidí kvůli mutaci nefunkční. (viz též Právo, s.9)

SZÚ 15142
Na nemocné srdce kmenové buňky
mw,In: Večerník Praha, s.2,Zpráva
VĚDA A VÝZKUM.
* Naděje, že kmenové buňky dokážou obnovit i zničenou tkáň srdce a tím jeho činnost, je stále reálnější, podle profesora Michaela Aschermanna z II. interní kliniky kardiologie a angiologie VFN, který poprvé "opravoval" srdce s použitím kmenových buněk vloni. V současnosti žije v ČR 16 pacientů, kterým byly do srdce transplantovány jejich vlastní buňky z kostní dřeně.

SZÚ 15143
Hormony proti nádoru prsu : Vědci zjistili, že proces bujení lze v určitých případech zastavit hormonální léčbou
Pawlicová Marta,In: Večerník Praha, s.4,Zpráva
RAKOVINA. NOVÉ LÉČEBNÉ POSTUPY.
* Nejčastější příčinou úmrtí na nádorové onemocnění ve věkové skupině 40 až 49 let je karcinom prsu. Kdyby se podařilo rozšířit léčbu pomocí nových léků, šance na přežití a zlepšení kvality života by mělo mnohem více žen. Dnes a zítra o nových metodách léčby rakoviny budou mluvit světoví odborníci na 9. Staškových dnech.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku