Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Sobota, 24.Duben 2004 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo, Večerník Praha). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.


SZÚ 15277
Hlavní město má čistější ovzduší
fia,In: Večerník Praha, s.7,Zpráva
OVZDUŠÍ.
* Čistota ovzduší v Praze se v posledním roce celkově zlepšila. "Znatelné je to zejména v oblasti oxidů síry," řekl radní Miloš Gregar. Tento pozitivní trend však podle něj neplatí pro prašnost v pražských ulicích, která souvisí s narůstající dopravou. Stále alarmující je i znečištění malých vodních toků.

SZÚ 15278
Nemoc SARS v Číně znovu zabíjela, další lidé se nakazili
reuters,In: Lidové noviny, s.9,Zpráva
EPIDEMIOLOGIE.
* Čínské úřady mají opět strach, aby se v zemi nerozšířila nemoc SARS. Tamní vláda včera oznámila, že již 19. dubna zemřela na tuto nemoc jedna žena. Smrtelný virus se prý šíří z jedné výzkumné laboratoře v metropoli Pekingu. Podezření na nakažení virem SARS je i u jiných lidí. Úřady nařídily, aby bylo vyšetřeno na 188 lidí, kteří přišli do styku s nakaženou zdravotní sestrou, pět z nich má již symptomy nemoci. (viz též Právo, s.11)

SZÚ 15279
Vědci zničili česnekem nádory u myší
ČTK, zah,In: MF Dnes, s.A11,Zpráva
VĚDA A VÝZKUM. RAKOVINA.
* S pomocí přesných zásahů "česnekovými bombami" se izraelským vědcům z Weizmannova institutu v Rehovotu podařilo zničit rakovinné nádory u myší. Vědci v podstatě napodobili přirozený proces při drcení stroužků česneku. Myším zasaženým zhoubným bujením přitom podávali nejprve alinázu navázanou na tělíska, která rozpoznají specifické receptory na rakovinných buňkách. Pad badatelé podali myším intravenózně aliin, který se uvnitř nádorových buněk přeměnil v destruktivní alicin. (viz též Právo, s.11)

SZÚ 15280
Vědci: Šest milionů lidí v ČR je navíc : Podle vědeckých studií by v ideálním případě měl být jeden člověk na 1,8 hektaru krajiny
Machálková Jana,In: Lidové noviny, s.4,Článek
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.
* Každý člověk má na planetě vymezený vlastní prostor, který teoreticky patří jen jemu. Z tohoto kousku země si pak bere energii na vše co potřebuje ke svému životu. Tak zní teorie, se kterou přišli kanadští vědci M.Wackemagel a W.Rees. V ideálním případě by si každý měl vystačit s 1,8 hektaru krajiny. Pokud někdo tento limit překračuje, znamená to, že plýtvá a příroda se s jeho životním stylem nedokáže vyrovnat. Jeden Čech ale potřebuje na to, aby jedl, pil, dopravil se do práce, rozsvítil doma žárovku nebo zatopil v kamnech, zdroje z 4,8 hektaru země. Oficiální verdikt zní: žijeme na ekodluh a musíme si prostor "půjčovat" jinde.

SZÚ 15281
Po transplantaci bez léků? : Případ ženy, která žila s cizími játry a neužívala preparáty potlačující imunitu, nedává vědcům spát
Petr Jaroslav,In: Lidové noviny, příl.Věda, s.23,Článek
VĚDA A VÝZKUM.
* Razantní přirozená obrana organismu nás chrání před řadou vážných potíží. Sveřepost, s jakou imunitní systém pronásleduje některé buňky, nám však může být na obtíž nejen po transplantacích. Konejšení nevraživých bílých krvinek by proto pomohlo i jiným pacientům. Mohlo by výrazně ulevit třeba alergikům, protože i jejich potíže vyvěrají z přemrštěné bouřlivé reakce imunitního systému na jinak celkem neškodné podněty.

SZÚ 15282
Černobyl vzal Česku chlapce : Sedm měsíců po havárii jaderné elektrárny se na našem území narodilo přibližně o 450 kluků méně než obvykle
Hníková Eva,In: Lidové noviny, příl. Věda,str.21+22,Článek
VĚDA A VÝZKUM.
* Sedm měsíců po výbuchu v Černobylu se na našem území narodilo zhruba o 450 chlapců méně než obvykle. Svědčí o tom studie odborníků z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR, kterou nedávno zveřejnil renomovaný vědecký časopis Reproductive Toxicology. (viz též MF Dnes, s.A1+C7)


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku