Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 05.Květen 2004 Články 

Bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková (ČSSD) je stále přesvědčena o tom, že Česká republika firmě Diag Human nic platit nemusí a spor s touto společností může vyhrát. Uvedla to před členy sněmovní vyšetřovací komise ke kauze Diag Human a zároveň sdělila i jméno svědka, který má podle ní vnést do případu nové světlo. Utajeným svědkem by mohl být předseda Společnosti transfúzního lékařství Petr Turek, který sám tuto možnost připustil.

Turek, který v úterý také vypovídal před sněmovní vyšetřovací komisí ke kauze Diag Human, je v oboru považován za jednoho z největších odborníků v Česku. Navíc byl osobně přítomen jednání o tom, zda má Česko mít vlastní závod na zpracování krevní plazmy Sevac, nebo ji zpracovávat v zahraničí. Byl také u výběrových řízení, v nichž se rozhodovalo, která firma zpracování krve z českých transfúzních stanic v zahraničí zajistí.
Turek poslancům objasňoval okolnosti případu, byl i u rozhodování, zda bude mít Česko ve farmaucetickém podniku Sevak národního zpracovatele plazmy. Původně se domníval, že by ho mělo mít, v letech 1995 až 1996, kdy se o Sevaku rozhodovalo, již bylo jasné, že je lépe nechat zpracovávat plazmu v zahraničí. V roce 1998 došly peníze a budování Sevaku bylo zastaveno.
Podobně se podle Turka vyvíjel názor na celém světě. Počátkem 80. let dávaly státy přednost národním zpracovatelům. V té době jich bylo na celém světě 30, v současnosti jich je šest. Zisky jsou výrazně menší než v ostatním farmaceutickém průmyslu.
Letitý spor s firmou Diag Human, která chce získat od státu až desetimiliardové odškodné za zmařený obchod s krevní plazmou, už ČR stál 326,6 milionu korun. Společnost usilovala počátkem 90. let o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména již vláda firmě zaplatila, Diag Human nyní žádá po státu další miliardy.
Podle Turka nelze ani argumentovat maximální cenou derivátů, prodávají se o třetinu až o čtvrtinu levněji. Nelze ani vycházet z toho, co se z litru plazmy dá vyrobit, jak uvádí ve svých výpočtech Šťáva. Albumin, imunoglobuliny, faktor osm a devět nevyrábí žádná firma na světě z celého objemu plazmy. Například faktoru devět není tolik potřeba, neprodal by se, a tak se část plazmy vyhazuje. "To dělí zisky na čtvrtinu," zdůraznil Turek.
4.5.2004
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články