Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 13.Květen 2004 Články 

Tuto otázku si položili autoři textu v Hospodářských novinách v souvislosti s převodem nemocnic na akciové společnosti. Podle některých je přeměna na akciové společnosti spíše pokusem o tunelování nemocnic. Jiné názory a zkušenosti ukazují, že změna může být prospěšná. Celý text čtěte dále.

Kraje privatizují nemocnice, pacienti se bojí

Výborný lék na uzdravení zdravotnictví. Nebo spíše jeho tunelování. Tak rozporuplně hodnotí experti převod nemocnic na akciové společnosti.
Dvoumiliónovou ztrátu produkovala každý měsíc kolínská nemocnice, když do ní vloni v červnu nastupoval ředitel Luděk Rubáš. "Nakonec jsme ale rok skončili se ziskem čtyři sta tisíc korun."
Bývalý ministr tak ukázal, že i hospodaření dlouhodobě zadlužených nemocnic se může ocitnout v černých číslech. Jenže se musel odhodlat k nepopulárním krokům. Například začal
propouštět lékaře a další pracovníky. "Z tisíce jich zatím odešlo šedesát."
Navíc uzavřel smlouvu na provozování angiocentra, kde se léčí komplikované cévní choroby. "Malé soukromé společnosti dokáží investovat do přístrojů a pracovat na nich lépe," míní Rubáš.Nový ředitel, který radí s reformou zdravotnictví středočeskému hejtmanovi Petru Bendlovi, chce prosadit ještě jednu věc: přeměnit nemocnici na akciovou společnost. "Chování nemocnice pak nebude ovlivňovat každý úředník, který má v ruce moc. Ale zároveň se nebudeme moci spoléhat na to, že za nás každou ztrátu zaplatí zřizovatel," říká Rubáš.

Středočeši nejsou jediní

Takový návrh obsahuje i koncepce středočeského zdravotnictví, kterou schválila rada kraje. Privatizovat nemocnice se přitom odhodlali i v jiných krajích.Například v Moravskoslezském a na Olomoucku. "Je to součástí projektu transformace zdravotnických zařízení. Věříme, že
zastupitelstvo nutnost tohoto kroku přijme," tvrdí Josef Gerold, vedoucí zdravotnického odboru olomouckého krajského úřadu.
Privatizace ale přináší i problémy. Pacienti se obávají, že by nemocnice mohly zkrachovat. Se vznikem akciových společností nesouhlasí především ČSSD.
Její středočeská organizace například tvrdí, že Bendl a jeho ODS si na kraji jen zkouší privatizační projekt ze svého opozičního programu Modrá šance. Proti Bendlově koncepci proto zorganizovala petici. Podepsaly ji čtyři tisíce lidí.

Lékaři se strachují o platy

Přeměna nemocnic na soukromé společnosti se nelíbí ani ministrovi zdravotnictví Jozefu Kubinyimu. "Pan ministr je zásadně proti komercializaci zdravotnictví a proti tomu, aby
se lidské zdraví stalo předmětem čistého obchodu," tlumočila včera HN jeho stanovisko mluvčí Aneta Kupková. Kubinyi ale zároveň přiznává, že za dnešní chaotický stav může
stát: udělal chybu, když převedl nemocnice i s miliardovými dluhy na kraje a neřekl, za jakých podmínek s nimi mohou hejtmani nakládat. "Pravidla hry se hledají až teď. Postup měl
být opačný," tvrdí ministr.
Proti privatizaci protestují i lékařští odboráři. V akciových společnostech totiž neplatí tarifní platové tabulky, mzdy lékařů a sester tak mohou výrazně klesnout. Doktoři si nyní vydělávají přes třicet tisíc korun měsíčně. "Navíc hrozí, že se zhorší dostupnost péče," míní místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jana Vedralová.Hejtmanu Bendlovi se ale "strašení" vytunelovanými nemocnicemi a horší dostupností péče nelíbí. Horší situace by nastala, kdyby se nic nezměnilo.
7.5.2004
Zdroj: HN


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články