Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 20.Květen 2004 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo, Večerník Praha). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.


SZÚ 15405
EU povolila geneticky upravené potraviny : Evropská komise po pěti letech zrušila zákaz dovozu a prodeje geneticky modifikované kukuřice
Jeník Tomáš,In: Lidové noviny, s.8,Zpráva
EU. GENETICKY MODIFIKOVANÉ POTRAVINY.
* Evropská unie včera ukončila pětileté moratorium na geneticky modifikované potraviny (GMO). Evropská komise totiž schválila prodej geneticky upravené sladké kukuřice Bt-11. Na tiskové konferenci v Bruselu to oznámili komisaři odpovědní za zdraví a ochranu spotřebitelů David Byrne a Pavel Telička. Firma Syngenta získala povolení prodávat svou upravenou kukuřici v Evropě na 10 let. Pěstovat se však zatím v EU nesmí. Bt-11 je první z asi 30 produktů, které čekají na schválení k prodeji. (viz též Hospodářské noviny, s.16, MF Dnes, s.A11, Právo, s.15)

SZÚ 15406
Geneticky upravené potraviny nejsou nic nového
Novák Jan,In: Právo, příl. Věda a technika, s.S4
Článek
GENETICKY MODIFIKOVANÉ POTRAVINY.
* Pro jedny naděje v boji proti hladu, pro druhé hrozba zdraví a přírodě. Tak lidé vidí geneticky upravené potraviny. Přitom šlechtění není nic jiného než genetické pozměňování, rozdíly jsou pouze v metodách. Vyšlechtěné – jinými slovy geneticky upravené - jsou samozřejmě všechny druhy ovoce a zeleniny, zrovna tak jen málokdo asi místo vepřového pojídá kančí a místo hovězího maso pratura, zubra či bizona. Obávanou nálepku "geneticky upraveno" by tak vlastně měly dostat téměř všechny potraviny.

SZÚ 15407
Další dítě dostalo meningitidu
sil, rup,In: Právo, s.3,Zpráva
INFEKCE BAKTERIÁLNÍ.
* Další dítě v Libereckém kraji onemocnělo meningitidou, tedy zánětem mozkových blan. Testy prokázaly nákazu u pětiletého děvčátka z České Lípy, které zdravotníci v pondělí ve vážném stavu převezli do nemocnice v Ústí nad Labem.

SZÚ 15408
Klíšťata jsou nečekaně i v horách
čtk,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.1,Zpráva
INFEKCE.
* Klíště obecné, které je přenašečem nebezpečné nemoci Lymeská borrelióza, se začalo vyskytovat i v nejvyšších oblastech Krkonoš, kde by jej lidé ještě před pár lety marně hledali. Rozšíření klíšťat ovlivňují hlavně vhodné mikroklimatické podmínky, kdy nejdůležitější roli hrají příznivá vlhkost a teplota. V souvislosti se změnami klimatu a především velmi teplým počasím na jaře a na podzim došlo zřejmě i k šíření klíšťat do vyšších nadmořských výšek. Vrchol aktivity klíšťat je na jaře. V horkém létě je jejich aktivita nižší a opět vzrůstá koncem léta a na podzim.

SZÚ 15409
Vznikla banka kmenových buněk : Odpůrci potratů kritizují založení kontroverzní britské instituce
Palečková Tereza,In: Lidové noviny, s.16,Zpráva
VĚDA A VÝZKUM.
* Další prvenství na poli vědy si připsala Británie. Zprovoznila první banku kmenových buněk pocházejících z tkání embryí i dospělých jedinců. Jedná se o vůbec první instituci svého druhu na světě. Mnozí vědci doufají, že výzkum těchto buněk přispěje k léčbě takových onemocnění, jakými jsou Parkinsonova či Alzheimerova choroba, cukrovka a rakovina. (viz též Hospodářské noviny, s.9, Právo, s.8)

SZÚ 15410
Perlivé nápoje podle studie mohou vyvolat rakovinu jícnu
ČTK,In: Právo, s.8,Zpráva
RAKOVINA.
* Časté pití nápojů sycených kysličníkem uhličitým prý může zvýšit riziko rakoviny jícnu, což je nemoc mající většinou fatální důsledky. Tým indických vědců zjistil jasný vztah mezi zvýšenou spotřebou sycených nápojů v USA v posledních 50 letech a dokumentovaným nárůstem rakoviny jícnu.

SZÚ 15411
Tělo musí dostat tekutiny ještě před začátkem cvičení : Pitný režim: Denně bychom měli vypít asi dva až tři litry vody, při cvičení ještě více
Skurovcová Pavla,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.2,Článek
ZDRAVÍ. PITNÝ REŽIM.
* Při námaze nebo při sportu ztrácí lidské tělo pocením asi zhruba půl litru až jeden litr vody za hodinu. Dostatek tekutin ovlivňuje nejen samotný výkon, ale má vliv i na zdraví. Ztratí-li tělo při fyzické námaze množství tekutin, hrozí mu totiž přehřátí. Při velkých ztrátách tělních tekutin přichází organismus také o minerální látky. Ty jsou důležité k udržení vyrovnaného vnitřního prostředí.

SZÚ 15412
Vědci chtějí z nikotinu udělat lék pro nervové buňky : Strašák z cigaret by mohl svléknout pohřební háv a pomáhat nemocným, ovšem ne tím, že by kouřili
Ač Michal,In: Hospodářské noviny, příl. Věda a lidé, s.6,Článek
VĚDA A VÝZKUM.
* Nápisy na cigaretách nelžou: kouření skutečně způsobuje rakovinu plic a přináší mnohé další závažné zdravotní komplikace. To však vědcům nebrání v tom, aby se občas nepodívali na nikotin z jiné strany. Nemohl by právě nikotin, který v mozku občas sehraje stejnou úlohu jako jeden z nenahraditelných přenašečů nervových signálů, chránit lidi před nemocemi typu Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby?

SZÚ 15413
EU se neshoduje s lidovci ve způsobu potírání drog
dan,In: Právo, s.3,Zpráva
EU. DROGY.
* Přísnější opatření nejen proti překupníkům drog, ale proti konzumentům, která navrhují křesťanští demokraté, jdou proti trendům, podle kterých se drogovým hrozbám brání ve většině států Evropské unie. Evropská unie, která dokončuje hodnocení své protidrogové politiky od roku 2000 a připravuje plán na další čtyři roky, upřednostňuje podle G. Estievenarta (výkonného ředitele Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti) před kriminalizací uživatelů drog ochranu veřejného zdraví.

SZÚ 15414
Nechtěný transpacifický import: špinavý vzduch : Proudy znečištěného ovzduší z čínských továren překonávají Tichý oceán a dostávají se až do USA
Tuček Josef,In: Hospodářské noviny, příl. Věda a lidé, s.5,Článek
OVZDUŠÍ.
* Zprávy o špinavém vzduchu, který překonává Tichý oceán a dýchají jej obyvatelé západní části USA, zveřejnili výzkumníci na nedávné výroční konferenci Americké asociace pro povznesení vědy v Seattlu. Paradoxní je, že Spojené státy za poslední roky výrazně zpřísnily své limity pro kvalitu ovzduší. Nemusí však vždy jít pouze o znečištění z průmyslových zdrojů. Například rozsáhlé lesní požáry v dubnu loňského roku na Sibiři zvýšily množství ozónu, který se dostal až do USA.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku