Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 28.Květen 2004 Články 

Po mnohaletém soužití s Čechy v jednom státě se po více než desetileté samostatné cestě se Slováci odhodlali k radikální reformě zdravotnictví. Je to sice mimo hlavní proud zájmu českých médií, nicméně podle mého názoru, je to událost velmi významná. Slovenský parlament schválil těsnou většinou balík reformních zákonů a propustil je tak do druhého čtení.

Nás také reforma čeká, proto bychom se měli ze slovenských úspěchů a chyb poučit, a to i přes fakt, že nám v České republice s reformou poradí Světová banka . Iniciátor této akce, český ministr financí Bohuslav Sobotka slíbil, že závěry expertů ze Světové banky představí na konferenci ještě do prázdnin.
Senát vrátil poslanecké sněmovně s připomínkami zákon o stoprocentním přerozdělování peněz vybraných na úhradu zdravotního pojištění mezi zdravotními pojišťovnami. Senátoři míní, že by stoprocentní přerozdělování mělo být zavedeno postupně a ne najednou, jak zněl původní návrh zákona. Obecně se soudí, že zákon bude sněmovnou přijat včetně připomínek senátorů.
Novým ředitelem VFN Praha byl jmenován Pavel Horák. Dále se rozvíjejí úvahy o spojení pražských fakultních nemocnic (Motol, Bulovka a VFN) do jedné obří univerzitní nemocnice. Bývalý ředitel VFN Martin Holcát, kterého z funkce odvolala ještě ministryně Součková, představil velmi smělý plán na výstavbu úplně nové Univerzitní nemocnice „na zelené louce“, jejíž výstavba by byla pokryta zisky s prodejů některých nemovitostí (budov a pozemků) výše uvedených fakultních nemocnic.
Média si opět povšimla toho, že používání metod alternativní medicíny není kontrolováno žádným zákonem. Naposledy se o tomto tématu mluvilo za ministra Fišera, který celou věc odbyl s tím, že se v případě alternativní medicíny nejedná o žádnou medicínu, a proto nevidí důvod, proč by se touto problematikou mělo zabývat Ministerstvo zdravotnictví. Bonmot byl sice vtipný, ale nevyřešený problém se vrací zpátky jako bumerang. Můžeme se ptát, kolikrát ještě?
Ministři odcházejí, krize zdravotnictví zůstává, posteskl si v MFD Jan Hnízdil. „Ministři jsou bezmocní, pokud se nezmění chování pacientů a lékařů“. Velkou vinu na tomto stavu mají farmaceutické firmy, kterým jde podle Hnízdila především o zisk. Jistě na tomto tvrzení něco je. Podporuje ho i zjištění, že se loni v kraji Vysočina vrátilo do lékáren nepoužitých 7 tun léčiv, které bylo nutno zlikvidovat. Podobné zprávy se v tisku objevují periodicky. Často se uvádí, že pacienti jsou nezodpovědní a s léky plýtvají. Jiná úvaha může směřovat k tomu, zda by pacienti byli zdravější, kdyby těch sedm tun léků snědli. Tuny vyhozených léků nemusí být důkazem pro nezodpovědné chování pacientů, ale důkazem jejich pudu sebezáchovy a jejich velké prozíravosti. O tom však můžeme jenom spekulovat. Celý problém by si jistě zasloužil důkladnou analýzu. Faktem je, že lékaři pacientům léky předepsali a farmaceutické firmy za ně dostaly zaplaceno.
Již několikátá zpráva o skandálu farmaceutické společnosti Glaxo v Itálii napovídá, že farmaceutické společnosti při prodeji léků nejsou příliš ostýchavé a že lékaři se snadno, a někdy i docela ochotně, stávají jejich dealery. Pod dojmem našich různých korupčních skandálů (sport, soudy) bychom byli velmi lehkověrní, kdybychom si mysleli, že se podobné praktiky ve zdravotnictví provozují pouze v Itálii.
Jako pokračování případu Diag Human, oznámilo Ministerstvo zdravotnictví, že za právní pomoc v tomto případu vyplatilo JUDr. Z. Nováčkovi více než 9 miliónů korun. To je docela pěkná suma.
Tento týden byl také velmi úrodný na různé průzkumy, statistiky a ankety. Lékařské informační centrum uvedlo, že české zdravotnictví čelí největší krizi důvěry za posledních deset let. Ombudsman prohlásil, že se počet stížností týkajících se zdravotnictví za poslední rok zdvojnásobil. Také jsme zaznamenali, že jsme předposlední na světě v porodnosti a navíc, z toho mála co se narodí, každý rok zemře na následky nejrůznějších úrazů na tři sta dětí. Takže hezky pesimisticky do nového týdne!


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články