Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 01.Červen 2004 Články 

míní ekonomové. Největší užitek světu by přineslo přednostní řešení problému smrtících nemocí rozvojového světa jako AIDS a malárie, cílené snížení podvýživy a také liberalizace světového obchodu. K tomuto závěru dospěla elita světové ekonomické vědy po týdenních diskusích v Kodani. Nejhůře v očích expertů z hlediska přínosu dopadly všechny navrhované způsoby řešení klimatické změny, včetně Kjótského protokolu, oznámil o víkendu hlavní organizátor akce, dánský statistik Bjorn Lomborg.

Panel světových ekonomů, včetně tří nositelů Nobelovy ceny, sestavil seznam nejnaléhavějších světových problémů a nejvýhodnějších způsobů jejich řešení. Ekonomové zvažovali, co by dělali, kdyby byli v roli světových politiků a získali navíc 50 miliard dolarů na zlepšení stavu světa a údělu lidstva, zejména v rozvojovém světě. Výsledkem je takzvaný Kodaňský konsenzus, který se bude podle organizátorů periodicky revidovat. "Panel jednomyslně doporučil věnovat 27 miliard dolarů na boj s HIV/AIDS, 12 miliard na podvýživu, 13 miliard dolarů na boj s malárií a vedle toho nastolit volný obchod, jehož náklady budou velmi nízké," uvedl Lomborg, autor světového bestselleru "Skeptický ekolog" a ředitel pořadatelského dánského Ústavu pro hodnocení životního prostředí.
Kodaňský konsenzus má podle autorů projektu zvýšit informovanost politické sféry o skutečných problémech světa. Politici, kteří za stanovování priorit jednotlivých problémů zodpovídají, totiž mají podle organizátorů konference tendenci podléhat svým krátkodobým zájmům, nátlakovým skupinám a poryvům veřejného mínění pod vlivem měnícího se zájmu médií.
"Odrazovým můstkem Kodaňského konsenzu je to, že svět stojí před řadou problémů, a my si nemůžeme dovolit řešit je všechny a najednou," řekl zástupce šéfredaktora britského týdeníku The Economist, jednoho ze sponzorů konference. Ekonomové mohou být arbitry proto, že nejsou odborníky na jednu oblast, pro niž by sháněli peníze, nýbrž experty právě na co nejefektivnější rozdělování zdrojů.
Klimatická změna se v seznamu expertů umístila nejníže, protože vědci zjistili, že náklady u všech navrhovaných řešení zřejmě překračují výnosy. Ekonomové v Kodani přitom popřeli, že by zařadili klimatickou změnu nízko, protože ji považují za méně důležitou. To vyvrací již skutečnost, že klima bylo zařazeno mezi deset hlavních problémů světa z původně zvažovaných 32 otázek.
Podle expertů je oteplování nutné řešit, avšak ne tak nákladně, jak se to doporučuje nyní, například povinným snižováním emisí podle Kjótského protokolu, přitom s nejistými výsledky. Investice do boje s AIDS naproti tomu zachrání asi 28 milionů život, zjistili ekonomové.
30.05.2004
Zdroj:: ČTK.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články