Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 03.Červen 2004 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo, Večerník Praha). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.


SZÚ 15473
Jen devět procent Čechů se nechá před cestou očkovat : Cestovatelé se nejvíce obávají, že se nakazí žloutenkou, virem HIV a nemocí AIDS
Skurovcová Pavla,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.1,Článek
INFEKCE. VAKCINACE.
* Nejohroženější skupinou cestovatelů jsou ti, kteří si o cílové zemi neshánějí žádné informace. Do České republiky se tak z cest vrátí i lidé nakažení život ohrožujícími nemocemi - cholerou, horečkou dengue a dalšími.

SZÚ 15474
O nemocech, které hrozí v cizině, informují očkovací centra : Většina očkování při cestě do zahraničí není povinná, vyplatí se je však absolvovat
Skurovcová Pavla,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.2,Článek
INFEKCE. VAKCINACE.
* Pokud přijdete k lékaři s žádostí o očkování, mělo by se postupovat podle "zásady 3R". To znamená, že byste si měli nejprve nechat zkontrolovat platnost pravidelného očkování (routine vaccination). Poté byste měli s lékařem probrat, jestli země, do kterých chcete cestovat, nepožadují nějaké povinné očkování (required vaccination). Posledním "R" při očkování před cestou do ciziny je doporučené očkování (recommended vaccination). Nejčastěji se doporučují následující: proti virové hepatitidě A a B, břišnímu tyfu, meningokokové meningitidě, vzteklině a klíšťové encefalitidě.

SZÚ 15475
I ve Středomoří hrozí tropické choroby
Skurovcová Pavla,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.3,Článek
INFEKCE.
* Na "exotické nemoci", které mnozí považují za výsadu vzdálených krajin, lze narazit i v jižní Evropě a na pobřeží severní Afriky. Překvapivě často se například ve Španělsku a v Itálii vyskytují břišní tyfus, parazitární onemocnění leishmanióza, dále v omezených oblastech malárie, hemoragická čili krvácivá horečka způsobená hantaviry.

SZÚ 15476
Jak se ochránit před klíšťaty
mag,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.2,Článek
INFEKCE PARAZITÁRNÍ.
* Nejlepší ochranou před nemocemi klíšťat je očkování. Ale i to chrání jen před klíšťovou encefalitidou. Proti borelióze vakcína neexistuje. Chránit se lze také oděvem – dlouhými nohavicemi a rukávy a také repelenty. Ne každé klíště sice způsobuje nemoc, ale je třeba s ním zacházet tak, jako by nakažené bylo.

SZÚ 15477
Zdravá města chtějí přispět k omezení rizik úrazů
čtk,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.4,Zpráva
PREVENTIVNÍ PROGRAMY.
* Prvních osm červnových dní zasvětí 13 měst zapojených do mezinárodního projektu Zdravé město boji proti úrazům. Kampaň Národní dny bez úrazů se letos orientuje zejména na bezpečnost dětí při cestě do školy.

SZÚ 15478
Onkologové v Brně budou učit, jak se vyrovnat s rakovinou
čtk,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.4,Zpráva
PREVENTIVNÍ PROGRAMY.
* Informace o nádorových onemocněních a rady, jak se vyrovnat s rakovinou, jsou hlavní náplní pětidenní osvětové akce Balance, kterou pro veřejnost připravil brněnský Masarykův onkologický ústav. Mezi přednášejícími budou kromě onkologů i odborníci na životosprávu a psychologové. Akce se uskuteční od 14. do 18. června v brněnském hotelu Ulmie.

SZÚ 15479
Každá osmá žena má rakovinu prsu, často zbytečně
čtk,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.1,Zpráva
PREVENTIVNÍ PROGRAMY.
* Nádor prsu je ročně zjištěn u více než 4500 žen. Ty, jejichž karcinom prsu byl zjištěn v době, kdy ještě samy nepociťovaly žádné příznaky a nádor nebyl větší než deset až 15 milimetrů, mají 96procentní šanci, že budou žít nejméně 10 let po objevení onemocnění. Ženám, které rakovinu prsu prodělaly, se snaží pomoci různé organizace. Na jejich činnost a na prevenci přispívá i známá společnost přímého prodeje kosmetiky. Tato společnost pořádá 12. června symbolický pochod proti rakovině prsu. Začíná v poledne na Staroměstském náměstí a povede na Výstaviště v Holešovicích.

SZÚ 15480
V lékárnách proběhnou Dny slunce
čtk,In: Hospodářské noviny, příl. Zdraví, s.1,Zpráva
PREVENTIVNÍ PROGRAMY.
* Některé lékárny se na tři dny promění v centra ochrany před sluncem. Zájemci v nich získají důležité informace o nebezpečí slunečního záření a také o tom, jak se mu účinně bránit. K projektu Dny slunce bez rizika se připojilo 45 lékáren z 32 měst. Jejich seznam lze nalézt na internetové adrese www.dnysluncebezrizika.cz.

SZÚ 15481
Kukuřice s novými geny smí do Evropy : Vědecké argumenty nedaly Evropské unii žádnou zbraň k odmítání
Tuček Josef,In: Hospodářské noviny, příl. Věda a lidé, s.6,Článek
EU. GENETICKY MODIFIKOVANÉ POTRAVINY.
* Do Evropy se smí dovážet nový druh geneticky upravené kukuřice určené k jídlu, může se objevit i ve vašem obchodě. Evropská komise svým nedávným rozhodnutím prolomila téměř šestileté embargo na dovoz nových druhů geneticky upravených potravin. Komisař pro zdravotnictví a ochranu spotřebitele David Byrne uvedl - "Tuto kukuřici jsme podrobili nejpřísnějšímu posuzování na světě, vědecké zhodnocení říká, že je stejně bezpečná jako kterákoli jiná kukuřice."

SZÚ 15482
Geneticky modifikované potraviny jdou na náš trh : Zatím to budou jen příměsi. Informace na obalech povinně
Hloušková Lenka,In: Právo, s.1+3,Zpráva
GENETICKY MODIFIKOVANÉ POTRAVINY.
* Zprvu se k nám dostanou výrobky, v nichž budou geneticky pozměněné plodiny především jako příměsi. Upravená sója, kukuřice a obiloviny jsou totiž často přítomny nejen ve snídaňových lupínkách, v konzervě zeleniny, ale i v majonézách, cukrovinkách a nejrůznějších polotovarech. EK zatím nestanovila u povinných popisků na potravinách velikost, barvu ani typ písma. Přísná pravidla značení, obsažená ve dvou směrnicích EK z roku 2003, vstoupila v EU v platnost letos 18. dubna, v Česku pak od 1. května.

SZÚ 15483
Vláda: Staré televize musí ničit výrobci : Špidlův kabinet včera schválil novelu zákona o odpadech
Machálková Jana,In: Lidové noviny, s.4,Zpráva
ODPADY. LEGISLATIVA
* Snadno rozebrat bude muset jít stará televize, mobil nebo lednička. Požaduje to vládou včera schválený zákon. Ministerstvo životního prostředí také chce, aby se minimálně polovina hmoty výrobku dala znovu použít. Vláda včera rozhodla o tom, že o likvidaci starých elektrospotřebičů se postarají přímo firmy, které je vyrábějí nebo dovážejí.

SZÚ 15484
Zamořená půda ohrožuje pitnou vodu v Ostravě : Městu se nedaří přimět majitele chemičky k vyčištění areálu
Kubátová Zuzana,In: MF Dnes, s.A6,Zpráva
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. VODA.
* Úřady si nevědí rady s tikající ekologickou bombou uprostřed Ostravy. Jedovatými látkami zamořený areál bývalých Urxových závodů ohrožuje zdroje pitné vody. Pozemky po továrně jsou zamořeny do dvacetimetrové hloubky nebezpečnými látkami - fenoly, polyaromatickými uhlovodíky, ropnými látkami. Znečištění může prosáknout k prameništím v nedaleké Nové Vsi, z nichž se pitnou vodou zásobuje skoro třetina Ostravy.

SZÚ 15485
Vědci vyzvali OSN, aby povolila výzkum kmenových buněk
čtk,In: Hospodářské noviny, s.7,Zpráva
VĚDA A VÝZKUM.
* Přední vědci ze Spojených států, Jižní Koreje, Austrálie a Velké Británie v úterý vyzvali OSN, aby v dohodě o zákazu klonování lidských bytostí současně nezakazovala i výzkum kmenových buněk. Podle expertů by měl být vědcům ponechán prostor pro "terapeutické klonování" pro vědecké účely, neboť to skýtá obrovský potenciál pro lékařství a záchranu životů. (viz též Právo, s.10)

SZÚ 15486
Ten, kdo si zapaluje ve jménu vědy
Novák Jan,In: Právo, příl. Věda a technika, s.S1,Článek
EU. OVZDUŠÍ.
* Vypouštění nikotinového dýmu do kontrolovaného prostředí laboratoře samozřejmě není jedinou a ani hlavní činností vědců v Indoortronu. Laboratoř pro sledování znečištění atmosféry v interiérech (Indoor pollution monitoring) vznikla na počátku 90. let minulého století v severoitalské Ispře jako součást tamního výzkumného střediska Joint Research Center (JRC) provozovaného státy Evropské unie.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku