Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 25.Červen 2004 Články Sdělení SÚKL - pro odborníky

z Číny a z Íránu zadrželi v minulých dnech celníci v hlavním městě. Analýzy vzorků ze 128 tun arašídů a 50 tun pistácií odebraných Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí prokázaly, že u zboží byla výrazně překročena povolená hranice rakovinotvorného aflatoxinu, často i několikanásobně. Potraviny proto nebyly puštěny do oběhu. Celková hodnota zboží, které je nyní ve skladech pod dohledem celníků, je 7,5 milionu korun.

Nezávadnost dovezeného zboží kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Před vstupem země do EU potraviny kontrolovala namátkově ve skladech, balírnách i přímo v prodeji. Pokud zjistila nedostatky, zboží putovalo z prodejních pultů. "Nyní odebíráme vzorky přímo v celních skladech. Od 1. května jsme odebrali 48 vzorků, výsledky jsou zatím u 32. Polovina z nich nevyhověla stanoveným limitům," uvedla mluvčí inspekce Daniela Kolejková.
Arašídy z třetích zemí se musí kontrolovat před vstupem na trh podle unijních předpisů jen namátkově, pistácie vždy bez výjimky. Prodej pistácií a arašídů zakázala Česká zemědělská a potravinářská inspekce již dříve. Například před čtyřmi lety zakázala inspekce prodávat kvůli nadlimitnímu množství aflatoxinu oříšky firmě Kaufland v Havířově a provozovně firmy Julius Meinl v Opavě. Distributoři tenkrát dodali do těchto obchodů 484,8 kilogramu pistácií a 1664 kilogramů arašídů.
22.06.2004
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články