Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 10.Srpen 2004 Články 

Trend mladého, krásného, vytrénovaného a hlavně zdravého těla ovládá současnou západní společnost. Zákazníci ve světě za péči o své tělo utratí téměř 1,5 biliónu dolarů. Neustále tak roste poptávka po výrobcích a službách, které k tomuto ideálu přispívají. Tělocvičny, plastičtí chirurgové, lázně nebo výrobci zdravých potravin tak vykazují stále vyšší zisky.


Pro firmy, které se zdravým životním stylem zabývají, jsou nejlukrativnějším trhem Spojené státy. Přímé soukromé výdaje na zdraví, tedy různá léčiva, potravinové doplňky vyráběné
farmaceutickými koncerny či rehabilitace, zde v loňském roce činily více než dvě stě miliard dolarů. Celkově Američané investují do péče o své tělo téměř sedm set miliard dolarů.
Největším evropským trhem je Německo. Trend zdravého života zde vyjde zákazníky asi na 240 miliard eur ročně. Podle prognóz to má být do roku 2013 ještě o dalších ž0 miliard více, napsal časopis Manager Magazin.
Díky tomu se začíná dařit soukromým klinikám, které poskytují zájemcům nadstandardní péči, jako například samostatné pokoje či speciální rehabilitační procedury. V Evropě patří mezi nejúspěšnější společnosti, které provozují soukromé nemocnice, firmy Asklepios,Helios a Rhön, jež ročně utrží okolo jedné miliardy eur. Svůj úspěch se navíc snaží zúročit expanzí, od níž si slibují další zisky. Společnost Helios tak převzala německé centrum Schwerin a Asklepios dokonce odkoupila zemskou nemocnici v Hamburku. "To dokazuje, že soukromé nemocnice hospodaří lépe než státní. Pro srovnání: v Severním Porýní-Vestfálsku asi 460 státních nemocnic vloni prodělalo 650 miliónů eur,naproti tomu 31 poboček firmy Rhön vykázalo čistý zisk 73 miliónů eur," uvedl německý expert na zdravotnictví Thomas Syberberg.
Kromě klasických zdravotnických zařízení se snaží na zdravém životním stylu vydělat mnohá sportovní zařízení. Ta nabízejí kromě sportovního vyžití, tedy především fitness center a v poslední době oblíbených squashových kurtů, také masáže a další lázeňské služby jako perličkové koupele. Mezi nejúspěšnější řetězce těchto center patří společnost Holmes Place Klubs. Ta provozuje po celém světě více než 70 poboček a může se pochlubit více než 250 tisíci členy, kteří platí měsíční příspěvek okolo sta eur.
"Těmto firmám pomáhají i velké světové společnosti. Často trvají na tom, aby manažeři tato zařízení navštěvovali. Vyčerpaný manažer totiž dělá špatná rozhodnutí. Proto zaměstnavatel chce, aby alespoň hodinu denně strávil aktivním odpočinkem v posilovně, na squashi či na masážích," tvrdí nizozemský personalista Jan van Duyn na serveru wnbusiness.
Do boje o zákazníka toužícího po zdraví vyrazily také potravinářské koncerny. Nejnověji přišla se zdravými výrobky švýcarská společnost Nestlé. Potravinářský gigant se rozhodl vstoupit na trh, který zatím patřil výrobkům farmaceutického průmyslu. Jeho novinky mají podle prohlášení firmy plnit funkci vitamínových doplňků. Nestlé proto zavedla novou zastřešující značku Nutrel, která na trh dodává například ovocné a zeleninové štávy, které obsahují až dvě třetiny denní dávky vitamínů. "Chceme oslovit zákazníky, kteří chtějí
vypadat jako jejich děti. Jde především o lidi nad 40 let, kteří se narodili v době populační exploze na přelomu padesátých a šedesátých let," osvětluje strategii společnosti Ferdinand Haschke, šéf divize Nestlé Nutrition.
Celosvětově v loňském roce utratili zákazníci za zdravý životní styl necelého jeden a půl biliónu dolarů. Nejvíce o sebe pečují Švýcaři,Američané, Dánové a Němci. Ti si totiž podle studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj nejvíce připlácejí za přímou zdravotní péči.
3. 8. 2004
Zdroj: HN


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články