Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 07.Říjen 2004 Články 

Smíšené reakce zazněly od českých odborníků na adresu reformy slovenského zdravotnictví. Podle nových zákonů Slováci budou muset od příštího roku mimo jiné platit za léčení některých onemocnění, aby se odboural hrozivý finanční schodek v systému a vznikly předpoklady pro vyrovnaný rozpočet zdravotnictví.

"Spoluúčast pacientů je nevyhnutelná a na Slovensku na to teď přišli," komentoval přijetí reforem mluvčí České lékařské komory Pavel Kubíček. I když platby pacientů podle něj mnoho prostředků do systému nepřinesou, považuje to Kubíček za důležitý regulační mechanismus čerpání zdravotní péče. K přeměně zdravotních pojišťoven v akciové společnosti řekl
ČTK předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger, že pokud bude správa pojištění řešena tak, aby si zachovala veřejnoprávní charakter, je přeměna možná. Co se týče nemocnic, podstatná není forma, ale co může nemocnice dělat.
"Postačuje obdobná účetní osnova jako u obchodních společností, stejný způsob zdanění, a už to vytváří možnost
flexibility, kterou nemocnice potřebují. Pak může zůstat veřejnou nemocnicí a nemusí mít charakter obchodní
společnosti," řekl.
Ze Slovenska se Česká republika podle Schlangra může poučit, ale nemusí vše kopírovat. Na rozdíl od Slovenska není situace českého zdravotnictví tak tíživá, "v České republice se více vnímají hodnoty stávajícího systému", takže pro českou reformu se navrhuje využít stávajících institucí a změnit jen některé podmínky.
Slovenskou reformu považuje za katastrofu předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek. Podle něj lékaři a sestry ze Slovenska odcházejí, v Česku je tisícovka slovenských lékařů. "Nikde v Evropě ani v USA nejsou kmenové nemocnice soukromé, stejně jako zdravotní pojišťovny," upozornil Kubek a připomněl výsledky amerického průzkumu, podle něhož je úmrtnost pacientů v soukromých nemocnicích zaměřených na zisk o dvě procenta
vyšší než ve veřejnoprávních. Kubek se obává, že Slovensko za reformu tvrdě zaplatí. "Až se změní vláda, nová bude horko těžko napravovat tyto kroky. Řada jich je nevratných, protože jakmile se něco zprivatizuje, těžko se znárodňuje zpět," varoval Kubek. Slovenskou reformu považuje za "akt čirého zoufalství" vzhledem ke stavu slovenské ekonomiky. Podle něj tvůrci reformy vycházejí z toho, že oni jsou zatím mladí a zdraví a péči potřebovat nebudou.
Naopak podle senátora a stínového ministra zdravotnictví ODS Tomáše Julínka je razance slovenské reformy pochopitelná. Zatímco kumulovaný dluh českého zdravotnictví se blíží deseti procentům jeho ročních příjmů, dluh slovenského zdravotnictví dosahuje téměř 40 procent.
22.10.2004
Zdroj:ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články