Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 11.Říjen 2004 Články 

Zdravotnictví se nemůže podle prezidenta České lékařské komory Davida Ratha stát obchodem. Komora podle něj vychází ze zkušeností vyspělých zemí, v nichž 70 až 80 % nemocnic, které tvoří základní síť, nejsou organizacemi obchodního charakteru, ale zůstávají neziskovými. Návrh veřejnoprávní nemocniční sítě, na kterém komora pracuje, by měl být hotov nejpozději počátkem tohoto týdne, řekl Rath.

Převedení nemocnic na obchodní společnosti, o němž uvažují některé kraje, by byl podle Ratha světově ojedinělý experiment. To, že se do něj pustilo ekonomicky rozkolísané Slovensko, je varující, ne inspirující, zdůraznil.
Odstrašujícím příkladem je podle Ratha sever Olomouckého kraje, kde byly nemocnice plošně privatizovány. "Kolegové z olomoucké fakultní nemocnice vyprávějí, že tak zanedbané pacienty jako v této oblasti jejich kraje v životě neviděli," uvedl. Nezbyla tam jediná státní nemocnice na úrovni okresu. Protože systém má setrvačnost, důsledky privatizace se projevily až nyní. "Je to učebnicový příklad, jak přes soukromou nemocnici tunelovat veřejné zdravotní pojištění," dodal prezident ČLK.
Změnit nemocnici tak, aby byla výdělečná, je podle Ratha možné do roka, ale jen za cenu drastické změny kvality a struktury péče. Ruší se prodělečné služby a výkony a současně se extrémně šetří na zdravotním personálu. Důkazem jsou platy lékařů, které podle Ústavu zdravotnických informací loni ve státních nemocnicích dosáhly zhruba 39.500 korun, zatímco v soukromých a církevních jen 31.500 korun. Podobně na tom byly i zdravotní sestry. Naopak je v soukromých a církevních nemocnicích více pacientů na jednoho lékaře či sestru, dodal.
Zdravotnictví ale musí podle Ratha poskytovat také ty služby, které nejsou výdělečné. Lukrativní obory musí ty méně lukrativní nebo prodělečné dotovat všude na světě. Všude také zdravotnictví končí každoročně s větším
či menším deficitem, který je hrazen z veřejných prostředků.
Do zdravotnictví nyní podle Ratha plyne zhruba 160 miliard korun a taková suma bude vždycky lákat ziskuchtivé lidi. "Vlastník Třineckých železáren a několika severomoravských nemocnic Tomáš Remek řekl před časem pro Mladý svět, že mu nejde o záchranu nemocnic, ale že chce na zdravotnictví především vydělat," uvedl Rath příklad komerčního přístupu.
Rath, který před lety uvažoval o politické kariéře mezi Svobodnými demokraty, tvrdí, že se nyní jako prezident nepolitické ČLK snaží nalézt politickou shodu pro zákon, který by stanovil základní síť veřejnoprávních nemocnic. Návrh, který je před dokončením, proto konzultuje se zástupci všech parlamentních stran i s ministerstvem zdravotnictví. "Snažíme se komunikovat s každým rozumným politikem, ať je z jakékoli strany, logicky nejčastěji s politiky vládní koalice, protože mohou situaci nejvíce ovlivnit a změnit " řekl.
7. 10. 2004
Zdroj:ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články