Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 12.Říjen 2004 Články 

I když se české zdravotnictví potýká s dluhy a finančními problémy, část peněz z něj každý měsíc míří na účty firem, které nemají s léčením pacientů nic společného. Důvod? Neschopnost Všeobecné zdravotní pojišťovny platit včas faktury. Ta posílá lékařům či lékárnám peníze s měsíčním zpožděním.

A tak zdravotníkům na účtech chybějí peníze, ze kterých musí platit nájem, elektřinu, za zboží dodavatelům nebo plat zdravotní sestry či magistrů v lékárnách. Proto je stále častěji oslovují firmy, které nabízejí, že
pohledávky odkoupí. Lékaři či lékárníci od nich dostanou peníze okamžitě na ruku. Jenže nikoli celou částku, kterou jim má VZP poslat, ale zhruba o desetinu méně. Tu si účtují "faktoringové" firmy jako provizi.
"Také jsem takovou nabídku dostal. Zajímalo mě, jaké si firma stanovuje podmínky, tak jsem jim zavolal," říká pražský lékař Jan Jelínek, který má soukromou ordinaci v Praze na Ořechovce a který je zároveň místopředsedou Sdružení praktických lékařů. "Dozvěděl jsem se, že když pohledávku vymohou, tak si vezmou desetiprocentní provizi. Když neuspějí, nebudou si účtovat nic."
Kolik peněz takto ze zdravotnictví měsíčně utíká, nelze přesně zjistit. Smlouvy firmy pečlivě tají.
I když se HN snažily oslovit společnost Cash Finance, jejíž dopis poskytla tento týden redakci jedna z oslovených stomatologických ordinací, ani po dvou dnech na dotazy nikdo neodpověděl.
Zájem o odkup pohledávek mezi firmami je ale velký. "Jsou jich desítky," přiznává generální ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková.
Pojišťovna přitom na takových obchodech netratí. Snaží se s nimi totiž uzavírat dohody, že jí nebudou účtovat penále za pozdní platby.
Lékařům a lékárnám ale Musílková rozhodně nedoporučuje pohledávky prodávat. "Peníze od nás sice dostanou později, ale mohou se spolehnout na to, že to bude sto procent fakturované částky."
Jenže opožděné platby dělají problémy především malým lékárnám. Ty musejí platit za léky distributorům včas.
"I když zpoždění všeobecné pojišťovny prodlouží o jediný týden, dramaticky se to promítne do toků peněz," vysvětluje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba, proč její členové na nabídky firem přistupují.
Toho si byly vědomy i faktoringové firmy, a proto se v minulosti zaměřovaly především na lékárny. Nyní ale začaly intenzívně obesílat s nabídkami i ordinace lékařů."Pro nás je to skutečně čerstvá věc, ještě k tomu nemáme jasné stanovisko," říká tisková tajemnice České stomatologické komory Zina Sladkovská. "Dnes a zítra ale jedná představenstvo a toto je jeden z bodů, který se bude řešit."
Vůbec se ale činnost firem, které se dohodly s VZP a žijí z provizí hrazených ordinacemi, nelíbí České lékařské komoře.Její prezident David Rath proto hodlá udělat protiakci: bude lékařům doporučovat takové firmy, které naopak od lékařů odkoupí dluhy v plné výši a žít budou z penále účtovaných VZP."Jiné smlouvy může podepsat pouze málo informovaná osoba. Protože když máte něco, co prodáte za sto procent ceny, tak jen hlupák to prodá za devadesát procent," říká Rath.

8.10.2004
Zdroj: HN


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články