Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 27.Říjen 2004 Články 

Moderní medicína umožňuje léčbu zúžených tepen, které patří k nejčastějším příčinám infarktu, pomocí takzvaných potahovaných stentů. Tyto malé ocelové trubičky zavedené do cévy udržují její průchodnost a navíc dlouhodobě vylučují látky, které zabraňují opětovnému zúžení. Pojišťovny ale tento typ stentů s léky hradí asi jen u tří až pěti procent pacientů, což lékařům nestačí. Jsou totiž asi dvakrát dražší než stenty obyčejné bez léků.

Všeobecná zdravotní pojišťovna nepovažuje podle svého mluvčího Jiřího Suttnera současné použití potahovaných stentů za dostatečné, odmítá ale jejich nekontrolovatelné a neomezené
aplikování. Chce stanovit přesná pravidla pro používání tak, aby dospěla ke shodě mezi lékařskými potřebami a ekonomickými možnostmi zdravotního systému. Počet použitých stentů rychle stoupá, meziroční nárůst je až o 18 procent, řekl Suttner.
Lékaři v zemi ročně uskuteční asi 23.000 zákroků při léčbě zúžených tepen, asi v 90 procentech aplikují stenty. Zatímco při použití běžných nepotahovaných stentů je 25% riziko, že se cévy opětovně zúží, u stentů vylučujících léky je riziko opětovného zúžení cév asi pětiprocentní. Čtvrtina pacientů s běžnými stenty tak musí absolvovat opakovaný zákrok. Obyčejný stent přijde na 40.000, potahovaný na 70.000 korun.
Pro stanovení podílu hrazených potahovaných stentů se musí podle Suttnera vypracovat zvláštní režim úhrady. "Chceme, aby byla stanovena nějaká pravidla, která by vznikla za spolupráce mezi pojišťovnami a odbornou veřejností," poznamenal mluvčí.
Proto je podle něj nutné vyhodnocovat lékařskou i ekonomickou efektivitu používání této metody, zohlednit narůstající počet zákroků a stanovit přesně podmínky, v jakých centrech mohou lékaři tyto zákroky provádět. Právě letošek by měl být podle Suttnera výchozím pro stanovení hodnotitelných kriterií. "V současné době se o této problematice vedou velmi intenzivní jednání a směřují ke konsensu, který bude mít všechny mantinely právní, ekonomické i medicínské," doplnil Suttner.
Stenty mohou lékaři v asi dvacítce specializovaných center v zemi aplikovat neoperativně. Pomocí cévky (katetru), zavedeného do těla v oblasti třísel, zúženou cévu rozšíří a dopraví do ní stent.
14. října 2004
Zdroj:ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články