Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 23.Listopad 2004 Články 

a roli výzkumu pci jejím zpracování uvádí autor koncepce Petr Háva, ředitel Institutu zdravotní politiky a ekonomiky (IZPE): „Role výzkumu je politicky neutrální. IZPE se v minulosti kvůli své kritické reflexi dostával do potíží i se sociálnědemokratickými ministry zdravotnictví. Z pozice pracovníka výzkumu bych především uvítal, aby i různě hodnotově orientovaní ministři přisuzovali výzkumu odpovídající význam. Naší rolí pak je jim s využitím vědeckých metod a teorií pomáhat v jejich službě veřejnosti.“ Celý text rozhovotu z časopisu EURO následuje.


Potíže byly i s ministry z ČSSD

EURO: Kdo zpracoval zdravotnickou koncepci Milady Emmerové?

HÁVA: Na její přípravě se podíleli Milan Šilhan a Petr Fiala ze zdravotní komise ČSSD, zpočátku také Julius Müller, se kterým jsme se ale v průběhu práce dostali do zásadního sporu. Jednotlivé kroky jsme průběžně diskutovali s paní ministryní. Spolupracovali jsme s vedoucími oddělení zdravotnictví krajských úřadů i pracovníky VZP. Nepřímými spolupracovníky byla množina zahraniční odborníků a výsledků jejich práce. Samozřejmě že významnou měrou ke koncepci přispěli mí kolegové z IZPE.

EURO: Pracoval váš institut i na koncepcích Marie Součkové a Jozefa Kubinyiho?

HÁVA: Marie Součková po IZPE chtěla počátkem roku 2003, aby zpracoval koncepci za týden. To jsme nezvládli, protože jsme v průběhu onoho týdne měli i jiné povinnosti. Ministryně se pak dostala do působnosti jiných zájmů a chtěla IZPE zrušit. Jozef Kubinyi s námi ve funkci ministra nehovořil. Lidé kolem něj se jej také snažili přimět, aby institut zlikvidoval.

EURO: Milada Emmerová přisuzuje vašim názorům značný význam. Cítíte to také tak?

HÁVA: Paní ministryně má na rozdíl od svých předchůdců po roce 2000 několik pozitivních osobnostních rysů. Nebrání se otevřeným diskusím a rozvoji poznání, oceňuje logické myšlenkové postupy. Oba shodně klademe důraz na morální přístupy zdravotníků k pacientům a na humánní poslání medicíny. Ekonomické aspekty považujeme za důležitý nástroj, ale nikoliv cíl. Po delší době je Milada Emmerová ministrem zdravotnictví, který vnímá užitečnost výzkumu pro tvorbu zdravotní politiky. Ve funkci se ocitla rychle, aniž by asi sama o takové dráze uvažovala. Najednou musí čelit řadě problémů v rámci resortu i v okruhu nových pracovních vztahů. Mám na mysli především situaci uvnitř ministerstva, které bylo a je zmítáno v zájmovém poli četných vnějších aktérů.

EURO: Na tiskové konferenci jste řekl, že pokud by se měl uskutečnit koncept zdravotnictví obsažený v Modré šanci, musel by být vliv státu ještě silnější, než s jakým počítá vaše koncepce. Jak jste to myslel?

HÁVA: Odpověď lze hledat například v USA, kde existuje velká míra uplatnění soukromého sektoru. Státní správa v USA vytváří desítky let řadu nástrojů, kterými se zoufale snaží regulovat tyto podnikatelské aktivity. Zatím bez většího úspěchu. Výsledkem jsou výdaje na zdravotnictví ve výši patnácti procent HDP s hrozbou dalšího růstu. V ČR se při přechodu od státem řízené ekonomiky vytvořila lákavá představa, že nyní bude vše řešeno efektivně trhem. Realita většiny vyspělých států je však založena na smíšené ekonomice se zhruba vyrovnaným podílem aktivit veřejného a soukromého sektoru. Jako plátci daní a pojistného bychom měli mít obavy především ze selhání státu jako hospodáře, kterému jsme svěřili své prostředky. Je evidentní, že s nimi nenakládá optimálně ve vztahu k platným právním normám. Návrh naší koncepce neříká "větší vliv státu“, jak to bylo někdy prezentováno, ale "větší odpovědnost státu“.

EURO: Je reálné, aby vznikla obecně přijatelná rozvojová koncepce založená na průsečíku levicového a pravicového přístupu?

HÁVA: V případě návrhu ministryně zdravotnictví jde o převažující typ přístupu, který je obvyklý a dlouhodobě realizovaný v Evropě v podmínkách různě orientovaných politických reprezentací. Návrh ODS zatím jen testuje postoje občana stručnými náznaky. Je zapotřebí, aby byl zpracován v podobě materiálu, který by mohl být východiskem odborné diskuse. Společnými aspekty jistě bude rozvoj standardních nástrojů - třeba metody pojistného plánování, postupy aktivního nákupu služeb, analýzy spotřeby ve vztahu k jednotlivým pojištěncům, řízení nákladů na nákup služeb a podobné. Hlavním úkolem krátkodobého zaměření je stabilizace hospodaření, řešení příčin deficitu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). V této rovině by jistě bylo možné využít i analytické závěry autorů Modré šance, zvláště za situace, kdy jeden z nich je současně i poradcem VZP.

EURO: Byl byste vy osobně schopen spolupracovat na koncepci zdravotnictví s pravicovým ministrem?

HÁVA: Role výzkumu je politicky neutrální. IZPE se v minulosti kvůli své kritické reflexi dostával do potíží i se sociálnědemokratickými ministry zdravotnictví. Z pozice pracovníka výzkumu bych především uvítal, aby i různě hodnotově orientovaní ministři přisuzovali výzkumu odpovídající význam. Naší rolí pak je jim s využitím vědeckých metod a teorií pomáhat v jejich službě veřejnosti.

22.11.2004
Zdroj: Euro


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články