Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 03.Prosinec 2004 Články 

v rozhovoru pro ZN uvedl: „Paní ministryně Emmerová je po dlouhém čase někým, kdo o zdravotnictví něco ví. Nakolik těchto vědomostí bude moci využít, neumím odhadnout, ale myslím si, že má některé předpoklady pro to, aby vývoj mohl být pozitivní. Určitě tam není proto, aby to nějak doklepala do voleb. Neříká se to o dámách, ale je jí 60 let a tvrdí, že má tu výhodu, že nemusí nadále setrvávat v nějakých funkcích. Ministryně je velmi zkušená, má představu o tom, kam to má směřovat, a chce tudy jít. Ale že by chtěla narážet, to určitě nechce.“

Některé názory Ivana Davida na změny ve zdravotnictví – vybráno z rozhovoru, který poskytl ZN:

Zdravotnictví se potřebuje se pohnout, ale ne kamkoli. V politice jsou teď rozdány karty takovým způsobem, že hrozí změny, které budou ještě méně příznivé než současný stav. Za takových podmínek setrvání u současného stavu může být i relativně pozitivní.Například financování potřebuje změnu neodkladně.Jsou dvě možnosti - buď omezit výdaje, nebo zvýšit příjmy. Zvyšování pojistného je politicky neprůchodné a já si myslím, že z hlediska veřejného zájmu není ani žádoucí. Pokud se jedná o soukromé zdroje, je třeba si uvědomit, že lidé v České republice jsou chudí. Pokusy na lidech, které se provádějí na Slovensku, nám v krátké době ukážou, kde jsou meze takových opatření. Jestliže lidé budou zatíženi přímými platbami, tak nebudou čerpat péči nadměrně, ale na druhou stranu nebudou čerpat ani péči, kterou potřebují, protože nejsou schopni to rozpoznat. Platit se má a musí za nadstandard, za to, co pacienti nutně nepotřebují. Standard je věcí politické dohody. Ale je tu ještě další cesta, a to redukce dimenze poskytované péče.
Jsem přesvědčen, že musí být méně nemocnic, i když je to zdánlivě v rozporu s mým někdejším přehodnocováním výsledků výběrových řízení. Tehdy jsem byl proti tomu, aby výběrová řízení rozhodla, že nemocnice se od 1. ledna jen tak zavře. Mělo by se to dělat systematicky a s předstihem. Potenciální pacienti musejí mít jistotu, že se jim dostane kvalitnější péče, a zaměstnanci, že nebudou existenčně ohroženi. Tento proces u nás bohužel nelze nastartovat, protože fakticky jedinou zákonnou možností je neuzavření smlouvy. Jakmile je existence nějakého zdravotnického zařízení ohrožena, začne se do něj investovat, aby bylo nezrušitelné. Ono někdy stejně zkolabuje. Jde tedy o to, aby ten proces nebyl živelný, ale řízený.
Současná síť by měla být zredukována zhruba o třetinu zařízení a zhruba o čtvrtinu lůžek. Jsou kraje, kde je síť racionální, a jsou kraje, kde je naddimenzovaná. Racionální, až na detaily, je třeba v Jihočeském nebo Plzeňském kraji. Naopak na severní Moravě a v dalších oblastech by se měla zredukovat. Síť musí být tvořena v zájmu pojištěnce, aby se neplatilo víc, než je nutné, a v zájmu pacienta, aby se mu dostalo řádného ošetření. Dosažených úspor je třeba využít hlavně na mzdy.
V lékové politice je řada oblastí, kde lze dojít k úsporám, aniž by se to podepsalo na kvalitě péče. V roce 1998 jsem na sjezdu České lékařské komory řekl, že lékaři by se měli zamyslet nad svou preskripcí, když si stěžují na nízké příjmy. Ze sálu na mě začali křičet, že mi není nic do toho, co oni předepisují, že chtějí větší plat. Přitom to jsou spojité nádoby. Navrhoval jsem dát do zákona, aby lékař musel pacientovi nabídnout plně hrazený lék. Pacient ho může odmítnout, ale musí podepsat informovaný souhlas. Když to přeženu, pacient by musel souhlasit s tím, že bude platit víc za lék skoro stejného účinku. Čili cesta tady je, ale vede k nenávisti velmi bohatých, a tím pádem velmi vlivných firem.
18.11.2004
Zdroj: Zdravotnické noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články