Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 10.Leden 2005 Kdo je Kdo 

se příliš nezvýší. Snížení úhrady pojišťoven na řadu léků se nemusí příliš dotknout pacientů, neboť na novou vyhlášku ministerstva zdravotnictví už zareagovala většina výrobních firem snížením ceny léků. Dopad na pacienta by tak v konečném důsledku většinou neměl být příliš citelný.

Zlevněte léky, tlačí ministerstvo zdravotnictví na výrobce. Obvyklým donucovacím prostředkem je snížení částek, které za pacienta hradí pojišťovny. Firmy většinou reagují tak, že sníží cenu léků na takovou úroveň, která jim zaručuje prodej léků bez doplatku nebo s doplatkem, který se příliš neliší od doplatku před úpravou úhrad ministerstvem.
Snížení úhrady pojišťovnou ministerstvo používá jako poměrně účinný nástroj na zlevnění léků. Firmy v minulosti na dopad nové vyhlášky obvykle zareagovaly snížením celkové ceny v obavě z odlivu spotřebitelů k lékům, které sice třeba nejsou tak komfortní, ale pojišťovny je hradí zcela (v každé skupině léčiv musí být jeden takový).
Podle zástupce Mezinárodní asociace farmaceutických společností Pavola Mazana letos už zlevňování nemusí být tak citelné. Česká republika se totiž po vstupu do EU stala součástí prostoru, v němž platí volný pohyb zboží. Výrobci se proto obávají tzv. paralelního obchodu, kdy překupníci příliš levné zboží na jednom trhu skupují a vyvážejí tam, kde se prodává dráž. Mazan zároveň upozornil, že opatřením ministerstva zdravotnictví může dojít ke snížení počtu druhů léků v České republice, protože firmám se nevyplatí ho zde prodávat a stáhnout ho z trhu.
„To je nesmysl. Firmy rády budou zde léky prodávat. Je to stejný obchod jako s automobily nebo s jiným zbožím,“ reagoval na to prezident České lékařské komory David Rath. „Očekávám, že výrobci léčiv, aby měli odbyt, z 90 procent sníží ceny léků, a tak se vejdou do úhrad od zdravotních pojišťoven. Pro pacienta to pak bude znamenat, že ač jsou nyní doplatky vysoké, během ledna mohou výrazně klesnout, v některých případech až na nulu,“ řekl denníku Právo Rath.
6. – 7.1.2005
Zdroje: Liberecký den, LN a Právo


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Historie
 Nobelova cena
 Více z Tématu - Kdo je Kdo