Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 25.Leden 2005 Články 

VZP přes soukromou firmu kupuje vlastní dluhy. Píše se to v nejnovějším vydání časopisu Týden. Všeobená zdravotní pojišťovna (VZP) najala factoringovou společnost Cash Reform, která už přes rok nabízí zdravotnickým zařízením odkup dluhů pojišťovny. Z vymoženého dluhu si ponechá, jako zisk 1 – 1,5 procenta. Podle právníků tak VZP prý obchází zákon, který stanoví co a komu může VZP platit. Celý text z Týdne následuje.

Žába na prameni

VZP přes soukromou firmu kupuje vlastní dluhy. Peníze ze zdravotního pojištění mizí v rozporu se zákonem na účtech firmy, která financuje vývoj počítačových her. Společnost Cash Reform slibuje lékařům, že vyplatí dluhy pojišťovny do čtyřiadvaceti hodin.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) najala factoringovou společnost Cash Reform, která už přes rok nabízí zdravotnickým zařízením odkup dluhů pojišťovny. Podle právníků tak obchází zákon, který jasně říká, co a komu může VZP platit. Peníze z povinného zdravotního pojištění se navíc odčerpávají zcela mimo zdravotnictví. Jenom kvůli neschopnosti státu a pojišťovny dohodnout se na jasných podmínkách úhrady zdravotní péče, tak aby se platby lékařům a nemocnicím stále nezpožďovaly.
"Cash Reform (Commercial Finance) se stala v tomto roce smluvním partnerem VZP, s kterým tato pojišťovna podepsala smlouvu, na základě které je oprávněna poskytovat financování pohledávek zdravotnických zařízení za VZP formou factoringu," píše předseda představenstva brněnské firmy Jan Kudera.V dopise společnost lékařům slibuje, že peníze dostanou do čtyřiadvaceti hodin po předložení faktur. Využívá přitom toho, že se platby lékařům stále zpožďují. Zřídila dokonce zelenou linku, na kterou zdravotníci, jimž VZP dluží peníze, mohou volat. V každém regionu má navíc specialistu, který dostal nespokojené lékaře na starosti.
"Zajímají nás pohledávky od milionu, milionu a půl výše. Menší už jsou problematičtější," uvedla pracovnice na zelené lince. "Peníze, jak je uvedeno v našich materiálech, dostanete do čtyřiadvaceti hodin. Vyjde vás to na procento, procento a půl, podle celkového objemu pohledávek."
Z milionového dluhu si tedy soukromá firma "ukrojí" deset až patnáct tisíc korun. Není to nijak obrovská suma. Je však třeba si uvědomit, že českým zdravotnictvím každý rok proletí kolem sto osmdesáti miliard. Pouhé procento z této částky znamená téměř dvě miliardy korun.

Utajená smlouva

Všeobecná zdravotní pojišťovna popírá, že by firma Cash Reform mohla jednat jejím jménem. "Postoupení pohledávek je běžný právní postup ve všech oblastech. Pojišťovna si tuto firmu nenajala, jen jsme se pokusili dohodnout, že v případě, když někdo postoupí naši pohledávku, nebude nám do šedesáti dnů do jejího zaplacení účtováno penále," tvrdí ředitelka VZP Jiřina Musílková.
Redakce TÝDNE má však k dispozici kopii "rámcové smlouvy o spolupráci" z ledna loňského roku, kterou sama podepsala. Už záhlaví smlouvy dokazuje, že pojišťovna se soukromou firmou při odkupu vlastních dluhů opravdu spolupracuje. Cash Reform má podle ní postupovat tak, aby "žádným způsobem nebyla dotčena práva a oprávněné zájmy VZP". Zda pojišťovna pomáhá soukromé firmě vybírat zdravotnická zařízení, která mají potíže s penězi, a dává jí tipy, koho má oslovit, není možné ověřit. Je ale s podivem, že o prazvláštní spolupráci přes rok neproniklo na veřejnost více podrobností.
"O tom, že by VZP uzavřela podobnou smlouvu, nic nevím," uvedl senátor a stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. "Problém vidím v tom, že pojišťovna takovou firmu vůbec najala, pokud to je tedy pravda. Mám obavy, aby nedocházelo k upřednostňování věřitelů. Aby se tu neobjevil paralelní způsob plateb zdravotní péče, na kterém se někdo bude živit," varuje.

Kde je právo

Existence smlouvy překvapuje také právníky. Domnívají se, že Všeobecná zdravotní pojišťovna takovou smlouvu vůbec nemůže uzavřít. "Práva a povinnosti Všeobecné zdravotní pojišťovny se řídí jinými pravidly, než je tomu u komerčních firem. V jejím případě zákon taxativně určuje, co smí pojišťovna dělat. Hodně zjednodušeně řečeno je to tak, že co není dáno zákonem, pojišťovna nesmí," vysvětluje pražský advokát Aleš Růžička.Na jaké věci smí pojišťovna používat peníze z povinného zdravotního pojištění, podle jeho slov jednoznačně vymezuje vyhláška z loňského roku. "Mám ji před sebou, ale nikde tu nevidím, že by pojišťovna mohla platit penězi z pojištění podobné firmě," tvrdí Růžička.
Pokud tomu tak je, má ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny o problém navíc. Minulý týden se totiž dostala do ostrého sporu s prezidentem České lékařské komory Davidem Rathem a ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou kvůli nové vyhlášce.
Počítá s nárůstem výběru pojistného o pět až šest procent. Výdaje ale mají podle ministerstva stoupnout jen o tři procenta. Všeobecná zdravotní pojišťovna ale tvrdí, že je to značně podhodnocený údaj. Musílková se dokonce nechala slyšet, že vyhláška není dílem ministerstva, ale silné lobby, která si v konečném důsledku přeje likvidaci systému veřejného zdravotního pojištění.
Ředitelka VZP zároveň varovala zdravotníky, že pokud vyhláška projde, budou lékaři a nemocnice dostávat peníze ještě později než dosud. Musílková sice tvrdí, že zpoždění plateb se pohybuje v průměru kolem pětadvaceti dní, nejnovější informace z vedení pojišťovny však hovoří o čtyřiceti dnech.
Je to samozřejmě voda na mlýn společnosti Cash Reform, která z peněz za factoringové služby mimo jiné financuje vývoj počítačových her. Do její stáje totiž patří česká softwarová firma Illusion Softworks, která se ve světě proslavila
takovými tituly, jako jsou Mafia, Vietkong nebo Hidden & Dangerous. Další výraznou aktivitou firmy je pražská laboratoř I.Q.A. nabízející farmaceutickým firmám klinické studie léků určených mimo jiné k léčbě rakoviny a HIV.
24.1.2005
Zdroj: Týden


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články