Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 21.Říjen 2002 Články 

Není tomu tak dávno, co navržení a pěstování živých částí lidského těla - proces nyní známý jako tkáňové inženýrství - se jevil čistou fantazií. Biotechnologové jsou však přesvědčení, že již brzy přijde den, kdy - díky pokroku dosažnému v posledním desetiletí v rozvoji biomateriálů kompatibilních s živými tkáněmi a v kultivaci živých tkání - bude běžným například následující scénář.


U staršího pacienta lékaři diagnostikují slábnutí výkonnosti srdeční komory. Jeho lékař odebere z jeho srdce biopsii - vzorek jeho srdeční tkáně - z oblasti, kde je srdce ještě zdravé. Tento vzorek zašle do specializované orgánové laboratoře, která pomocí speciálních polymerů vykultivuje z těchto buněk za tři měsíce příslušnou část srdce jako náhradu. Tu - zmrazenou, správně zabalenou a s příslušným certifikátem kvality - zašle do nemocnice, kde pacient podstoupí běžnou srdeční operaci. Nahrazení části jeho tkáně novou tkání vykultivovanou z jeho vlastních buněk mu prodlouží život o mnoho let.
Obecně se pod tkáňovým inženýrstvím obvykle rozumí implantace jednotlivých buněk a tkání, kombinace buněk a tkání s biomateriály a aktivními substancemi a využití biomateriálů při reparaci podpůrných struktur těla. Studie poradenské firmy Kalorama Information (divize MarketResearch.com) nazvaná "Nové technologie a příležitosti ve strukturálním tkáňovém inženýrství" odhaduje, že tržní potenciál produkce tkáňového inženýrství je pouze v USA asi 80 miliard USD ! Závod o obsazení této niky mezi asi 70 firmami, které v USA v této oblasti podnikají, již byl odstartován. Podle zmíněné studie investovaly tyto firmy okolo 600 milionů USD do vývoje různých technik tkáňového inženýrství zamýšlených pro reparaci celého spektra různých chorob a degenerativních změn, zahrnujících např. dermatologické, ortopedické, kardiovaskulární a pankreatická onemocnění. Studie rovněž jmenuje hlavní překážky, které v současné době brání rychlejšímu využití tohoto obrovského tržního potenciálu.
Největším problémem se jeví financování (poměrně nákladného) výboje a zejména velmi podrobného testování vyžadovaného FDA (Food and Drug Administration - americký úřad pro testování léčiv). Tři produkty tkáňového inženýrství, které již atest FDA získaly, vynesly dohromady pouze necelých 50 milionů USD ročně a společnosti, které je produkují, jsou stále ještě ve ztrátě. Z toho je patrné, že obsazování této tržní příležitosti ještě dlouho nebude žádná procházka růžovým sadem. Očekává se nicméně, že rostoucí poptávka po produktech tkáňového inženýrství z oblasti zdravotní péče zajistí růst průmyslu tkáňovéoh inženýrství (v USA) rychlostí nejméně 24% ročně. Někteří odborníci se domnívají, že v průběhu 20ti let bude běžné nahrazování srdeční komory nebo močového měchýře, zatímco na transplantace kultivovaných složitějších orgánů, jako jsou např. plíce, bude nutno počkat až do poloviny století.

15.10.2002
Autor: red.
Zdroj: AKADEMON (publikováno s laskavým svolením redakce Akademon)




- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články