Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 07.Únor 2005 Kdo je Kdo 

Podle jedněch je David Rath spasitel podhodnocených doktorů, podle druhých nebezpečná šedá eminence, řídící vše, co se kolem resortu odehraje. Jak to je? S určitostí lze říct, že David Rath je prezidentem České lékařské komory. V poslední době se nicméně šíří spekulace, že jeho ambice v čele ČLK nekončí.

Vzhledem k tomu, jak zdrcující kritikou častuje současné vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny, uvažuje se, zda si nebrousí zuby na místo jejího ředitele. "Dozvěděl jsem se nedávno od poměrně přímého zdroje, že doktor Rath aspiruje na místo ředitele VZP. Ze strany doktora Ratha šlo o zřetelně formulovaný záměr," uvedl k tomu pro MF Plus ředitel Institutu pro zdravotní politiku a ekonomiku Petr Háva. Jinou variantou bylo Rathovo obsazení postu ministra zdravotnictví. "Jsem přesvědčen, že by byl dobrým ministrem zdravotnictví i ředitelem VZP," reagoval na dotaz MF Plus předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Milan Kubek. Své ministerské ambice nicméně sám Rath popřel v týdeníku Euro: "Teď je ministryní Milada Emmerová a věřím, že zůstane až do voleb. Nikdo soudný se na její místo cpát nebude." Zmatek v české zdravotnické legislativě každopádně otevírá dveře těm, kteří si dokážou se zněním zákonů poradit ve svůj prospěch. A to Rath bezesporu umí.

Přes odbory k politice

V dubnu 1991 se stává Rath členem ODS, ale stranu brzy opouští. Ve svém životopise to vysvětluje: "Záhy jsem zjistil, že spíše než západní Evropa jsou vzorem pro některé špičky ODS státy Latinské Ameriky s jejich provázaností ekonomiky s politikou, korupcí a klientelismem." Zpětně to však vypadá, že Rath si obhlédl vysokou politiku, aby do ní mohl zanedlouho vstoupit pod vlastním praporem. Stalo se tak v roce 1995, kdy zakládá Lékařský odborový klub. Brojí proti sociální situaci lékařů a kritizuje Českou lékařskou komoru, že nedostatečně hájí zájmy lékařů, tedy za něco, co není hlavní náplní její práce. To však pro Ratha není argumentem, a protože leckdo nevnímá rozdíl mezi organizací stavovskou a odborovou, stává se Rath brzy v mnohých očích bojovníkem za zájmy lékařského stavu. Triumfu dosahuje v roce 1998, kdy je zvolen do čela České lékařské komory. Svému věrnému spolupracovníkovi Milanu Kubkovi předává LOK, čímž jeho vliv na zdravotnickou scénu dostává nebývalé rozměry.
4.2.2005
Zdroj: MF plus


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Historie
 Nobelova cena
 Více z Tématu - Kdo je Kdo