Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 21.Únor 2005 Články 

nakupovat léky, aby ušetřili, píše Mladá fronta Dnes. Rozdíly v českých a německých cenách mohou být dvojnásobné, ale i desetinásobné. České ministerstvo financí totiž všechny ceny léků v ČR reguluje s ohledem na domácí poměry.
MfD uvádí, že například pastilky Rennie lze v Německu pořídit za dvojnásobně vyšší cenu než v ČR. Povzbuzující přípravek na prokrvení a proti únavě Gingium je v ČR čtyřikrát levnější a lék Ibuprofen dokonce desetkrát levnější než v Německu.

Málokteré zboží, jež lze volně vozit přes hranice, má dnes tak velké cenové rozdíly, poznamenává deník. Pro oblečení, elektroniku nebo jídlo dnes mnozí lidé v pohraničí raději jezdí do Německa. U léků, hlavně těch volně prodejných, rozdíly přetrvávají. Lékárníci to vysvětlují jednak regulací, jednak tím, že léky musí být popsány buď česky, nebo německy, takže úplně volně se převážet nedají a výrobci se takovému obchodování za svými zády brání.
"Jejich cenová politika je založena na tom, že pečlivě zkoumají kupní sílu obyvatel a snaží se tomu přizpůsobit," cituje list prezidenta lékárnické komory Lubomíra Chudobu.
Velkých cenových rozdílů si všimli nejen turisté, ale i větší němečtí obchodníci a po rozšíření EU zkoušejí nový obchod. Jako příklad MfD uvádí lékárníka z Lipska, který si založil druhou společnost v Děčíně a nabízí zásilkový obchod z Česka přes internet. K lékům, které jsou identické a v ČR se prodávají pouze s českými nápisy a obaly, tiskne návody v němčině a vozí je zpět domů. Letos za celý rok očekává tržby v řádu milionů. Tvrdí, že úspora v průměru činí třicet procent.
Německým výrobcům se podobné obchody nezamlouvají a varují, že krajním řešením by mohlo být omezení dodávek. Bude-li patrné, že se léky vracejí levně do Německa, výrobci jich nebudou chtít do Česka tolik vozit a kazit si lukrativní německý trh, řekl listu Pavol Mazan z České asociace farmaceutických společností.
17.02.2005
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články