Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 16.Březen 2005 Články 

Z téměř 200 miliard ročních výdajů na zdravotnictví jde na léky více než 52 miliard. V přepočtu na hlavu je to 3.000 Kč. Loni stouply zdravotním pojišťovnám výdaje na léčiva dvakrát rychleji, než si plánovaly - místo šestiprocentního nárůstu zaznamenaly podle předběžného odhadu nárůst o 12 %.

"Náklady na léky od roku 1992 do loňska stouply šestkrát, ve stejné době narostla spotřeba dvakrát. To znamená, že výrazně stoupla průměrná cena balení léku," uvedl ředitel odboru politiky léčiv Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Karel Němeček.
V České republice jsou s minimálním zpožděním k dispozici všechny přípravky registrované v EU. Podle Němečka je však sporné, zda nová kvalita, kdy pacient užívá přípravek například jednou místo třikrát denně, ospravedlňuje jeho významně vyšší cenu. Jen desetina nových léků přinese převrat v léčbě, uvedl Němeček.
Podle ředitele Mezinárodní asociace farmaceutických firem Pavla Mazana je Česko ve spotřebě počtu balení na evropském průměru, z hlediska cen je na třetině průměru EU.
"Ve spotřebě podle počtu balení jsme na úrovni Německa a Slovenska. Z hlediska cen jsme na třetině evropského průměru - v Česku se vydá zhruba 3000 korun na hlavu, v EU je průměr třikrát vyšší, v Německu čtyřikrát, v Dánsku 2,5 krát," upřesnil.
V Maďarsku je spotřeba v peněžním vyjádření o 30 % vyšší než v Česku, na Slovensku je to zhruba stejné jako v Česku. Z hlediska počtu balení se ve Francii, Belgii, Portugalsku či Itálii předepisuje daleko více, naopak skandinávské země anebo Nizozemsko mají spotřebu balení nižší než Česko.
K efektivní lékové politice by měla podle pojišťoven přispět ministerstva financí a zdravotnictví, jež stanovují ceny léků a výši jejich úhrad z pojištění. Měla by údajně tlačit na výrobce, aby dávali léky za rozumnou cenu. Když VZP přestala v lednu odpouštět pacientům doplatky na léky a hrozilo, že některé přípravky vypadnou z trhu, výrobci výrazně snížili ceny, aby se na trhu udrželi. Doplatky pacientů stouply řádově o desetikoruny místo očekávaných stovek korun. Pojišťovny ušetřily, nemusejí už hradit odpuštěné doplatky.
Ředitelka VZP Jiřina Musílková připomněla, že pojišťovny mají s lékaři dohodnutá pravidla předepisování léků, stanovují jim limity. VZP bonifikuje praktické lékaře za účelné předepisování léků, které je provázáno s dalšími vyšetřeními a prevencí. "Sledujeme cíl zvýšení počtu preventivních prohlídek - je-li onemocnění včas zachyceno, je léčba levnější," vysvětlila.
Musílková připustila, že regulace lékaře svým způsobem svazuje. Potřebují co nejvíce informací o nemocném, aby zvolili ten nejvhodnější přípravek. VZP proto podporuje projekt internetové zdravotní knížky (IZIP), kde má pacient všechny své zdravotní údaje na internetu. Zamezí se tím opakovaným vyšetřením a předepisování zbytečných léků.
16. 3. 2005
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články