Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 24.Březen 2005 Články 

Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) podala na Českou republiku stížnost k Evropské komisi (EK). ČTK to dnes sdělil výkonný ředitel asociace Pavol Mazan. Firmám podle něj vadí neprůhlednost stanovení cen a úhrad léků. "Současný systém postrádá jasná pravidla. Brání postupnému zavádění nových účinnějších léků na trh a omezuje přístup pacientů k moderní léčbě," uvedl Mazan.


Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová po svém nástupu rozpustila kategorizační komisi, v níž odborníci rozhodovali o tom, které léky budou hrazeny ze zdravotního pojištění a kolik za ně pojišťovny zaplatí. Z rozdílu této částky a maximální ceny léku, kterou stanovilo ministerstvo financí, pak vyplýval doplatek pacienta. Rozhodování je nyní v rukou ministryně.

Také druhé sdružení farmaceutických výrobců, Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF), se současným systémem stanovování cen a úhrad nesouhlasí. Ke stížnosti se ovšem přidat nemíní. "Ministerstvo podniká kroky, které by systém měly zprůhlednit. Chceme s ním konstruktivně spolupracovat," řekl ČTK výkonný ředitel ČAFF Lumír Kroček. Ministerstvo se ke stížnosti mezinárodní asociace hodlá vyjádřit během dneška.

Mazan uvedl, že firmy s ministerstvem zdravotnictví opakovaně jednaly a upozorňovaly na porušování evropské legislativy. Česko totiž do svého právního řádu dosud nepřevedlo takzvanou transparenční směrnici o stanovování cen a úhrad léků. O výši úhrad rozhoduje ministerstvo, neexistují pravidla ani pevné časové lhůty pro stanovení výše úhrad, nejsou jasná kritéria či pravidla pro hodnocení žádostí o úhrady. Neexistuje možnost odvolání proti vyhlášce, shrnul Mazan výhrady.

"Právě probíhající jednání o úhradách léčiv a další zvyšování doplatků pacientů naše obavy potvrzují," uvedl Mazan.

"Záměrem stížnosti k Evropské komisi je upozornit EK na alarmující situaci v Česku, ale také zabránit přípravě nové vyhlášky v současné podobě," upřesnil. Podle údajů, které má Mazan k dispozici, připravovaná vyhláška může poškodit pacienty s rakovinou, epilepsií a psychiatrické pacienty.

O tom, že EK bere problematiku transparenční směrnice vážně, svědčí podle Mazana fakt, že již dvě země, Rakousko a Finsko, ji musely do svého právního řádu zapracovat.

MAFS sdružuje velké zahraniční farmaceutické společnosti s vlastním výzkumem, které jsou aktivní v České republice. Asociace se sídlem v Praze má 34 členů, mezi něž patří například firmy Merck a Pfizer. Výrobky firem MAFS reprezentují zhruba 70 procent celosvětového prodeje léků. ČAFF sdružuje společnosti zabývající se zejména výrobou a obchodem s generickými léky. Mezi její členy patří například farmaceutická společnost Zentiva, výrobce vitaminů Walmark, Ústav jaderného výzkumu v Řeži nebo česká zastoupení některých zahraničních výrobců léků (Krka nebo Lek).

Stanovování cen a úhrad není jediným aktuálním problémem týkajícím se léků. Nemocniční a veřejné lékárny totiž v současnosti dluží za léky dodavatelům tři miliardy korun kvůli pozdním platbám od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Distributoři léků, zdravotní pojišťovny i lékárníci proto požádali v pondělí Emmerovou, aby VZP oddlužila. Ministryně se k tomuto požadavku zatím nevyjádřila.
23.3.2005
Zdroj: ČTK



- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články