Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 29.Březen 2005 Články 

Minulý týden proběhlo na MZ ČR jednání s Asociací velkodistributorů léčivo (AVEL) o téměř třímiliardovém dluhu za dodané léky. Oprávněné požadavky dodavatelů léčiv je nutno urychleně řešit. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) předložila vládě k projednání informaci o aktuálním vývoji pohledávek dodavatelů léčiv a zároveň zvolila rázné řešení problému.

Navrhla vládě okamžitou novelizaci zákona 592/192 Sb. o pojistném na zdravotní pojištění cestou legislativní nouze. Příčinou periodicky se opakujícího problému s nepříznivým vývojem pohledávek dodavatelů léčiv jsou podle Emmerové totiž především dluhy VZP. Ty se nahromadily až do výše devíti miliard během uplynulých tří let v důsledku nespravedlivě nastaveného přerozdělování příjmů zdravotních pojišťoven. Zaměstnanecké pojišťovny mají v důsledku systémové chyby v zákoně 592/1992 Sb. vyšší příjmy než VZP. Peníze které dostanou pak zcela pochopitelně chybí VZP na zaplacení faktur za léky.
Princip návrhu je jednoduchý. Změnit dosavadní systém přerozdělování. To znamená s okamžitou platností zajistit novelou zákona stoprocentní přerozdělování pojistného mezi zdravotními pojišťovnami. Tím by se zvýšily příjmy VZP a snížily neodůvodnitelné zisky zaměstnaneckých pojišťoven.
Kdo pozorně sleduje dění ve zdravotnictví, ten si jistě povšimne, že to není řešení nové. Návrh novely zákona o stoprocentním přerozdělování zdravotního pojištění mezi zdravotními pojišťovnami předložil parlamentu bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubínyi(ČSSD). Opíral se již tehdy o odborná zjištění a důkazy, které vypracoval Institut zdravotní politiky a ekonomiky (IZPE). Kubínyiho novelu zákona parlament přijal, ovšem v poněkud pozměněné formě. Parlament tehdy odmítl zavést stoprocentní přerozdělení okamžitě, ale do novely zapracoval postupné změny v přerozdělení, které by v průběhu tří let měly dospět ke konečnému stoprocentnímu přerozdělení. Důsledky těchto polovičatých rozhodnutí parlamentu jsou zřejmě pravou příčinou problémů rostoucích finančních závazků vůči dodavatelům léčiv.
Při této příležitosti je třeba si připomenout kdo za tehdejšími změnami novely stojí. Je třeba se také ptát, proč někteří poslanci vehementně hájili zdravým rozumem neodůvodnitelné zájmy zaměstnaneckých pojišťoven. Také je třeba se ptát kam se poděly každý rok miliardy korun ze zdravotního pojištění, které podle zákona připadly zaměstnaneckým pojišťovnám.
„Tento určitý druh organizovaného zločinu,“ uvádí IZPE ve zprávě již v roce 2003 „ne nepodobný aféře s lehkými topnými oleji, je realizovatelný díky platné právní úpravě systému přerozdělování pojistného podle zákona 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění. Je až s podivem, jak je možné, že tato evidentně chybná právní úprava přetrvává.“
Nyní konečně, když už i praxe prověřila škodlivost některých ustanovení zákona 592/1992 Sb, můžeme snad doufat, že se podaří odstranit systémovou chybu v zákoně.
25.3.2005


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články