Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 25.Říjen 2002 Články 

David Rath, současný prezident České lékařské komory (ČLK) varoval (24.10.2002) ministryni zdravotnictví Marii Součkovou, že jí neústupnost ve zvyšování platů lékařů může stát ministerské křeslo. Podle Ratha ministryně dělá hrubou a závažnou chybu, že nepokračuje v trendu, který započala předchozí vláda a ministr ČSSD Bohumil Fišer. "Paní ministryně riskuje úroveň české medicíny, ale i svoji osobní politickou kariéru," řekl Rath, když komentoval prohlášení Součkové, že české zdravotnictví neohrozí nátlak Lékařského odborového klubu (LOK) na zvyšování platů. Součková není proti zvýšení platů, ale nehodlá přijmout návrhy LOK, které jsou podle jejího názoru nad současné možnosti českého zdravotnictví.

Při této příležitosti si nelze nevzpomenout na postup předchozího ministra zdravotnictví Fišera, který téměř násilím donutil vedení nemocnic aby zvýšilo platy zdravotníků. Jak se nyní ukazuje, tehdejší zvýšení platů lékařů o 16 procent je zřejmě také příčinou současných finančních potíží našeho zdravotnictví. Nicméně bylo před volbami a sociálně demokratický ministr s plnou podporou premiéra Zemana a bez ohledu na četné námitky trval na tak velikém zvýšení platů. Tehdy ho za to veřejně chválil LOK a prezident ČLK David Rath, který si tehdy velmi pochvaloval a dokonce prohlásil, že Fišer je nejlepší ministr zdravotnictví. Kam by vedlo pokračování v trendu, který započal ministr Fišer si netroufám předpovídat. Jasné je jedině to, že by lékaři měli nyní vyšší platy. Otázkou je za jakou cenu.
Teď ale máme po volbách a tak také klesá ochota přidávat o tolik o kolik si lékaři prostřednictvím svých organizací řeknou. Také dluhy nemocnic jsou hrozivé a dodavatelé léků hrozí zastavením dodávek léků a zdravotnického materiálu do nejvíce zadlužených nemocnic. Za Fišera se dluhy řešily, tak jako dříve tím, že útratu nemocnic „zatáhnul“ stát. Zde je opět třeba podotknout, že to bylo před volbami. Nová ministryně nehodlá postupovat jako její předchůdci a peníze na dluhy nemocnic nedá. Alespoň to dosud tvrdí. V rámci reformy předá od 1. 1. 2003 nemocnice krajům. Tam si hejtmani už s nemocnicemi poradí, každý po svém. Někteří to už naznačili, že nebudou váhat a pošlou zadlužené nemocnice do konkurzu.
Prozatím to vypadá tak, že Součková našla odvahu odporovat organizacím lékařů. Snaží se o to, o čem všichni kolem jenom dlouze mluví, totiž o redukci respektive restrukturalizaci lůžkového fondu. Jenom čas ukáže, zda odvaha ministryně po prvních sto dnech ve funkci vydrží. Kromě nezbytné odvahy záleží především na tom, zda ji vláda bude podporovat, nebo zda ji pošle k vodě až se tlak lékařských organizací ještě více vystupňuje.
O podobou věc se před ní odvážně pokusil pouze jeden z jejích předchůdců a jak pochodil víme všichni.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články