Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 02.Květen 2005 Články 

kvalitu poskytované péče, zejména v léčebnách dlouhodobé nemocných (LDN). Soustředí se především na sledování dostatečného personálního obsazení v LDN. Pojišťovny budou platit méně tam, kde není dostatečné personální obsazení. Podle jejich vyjádření tak hájí zájmy pojištěnců, kteří mají právo na kvalitní péči, která záleží v LDN především na dobrém personálním obsazení. Zároveň tím pojišťovny ušetří peníze. Vlastně se tedy jedná o takový dobře zaplacený dobrý skutek. Více o problému a jeho pozadí následující text ze Zdravotnických novin.

Ministryně vyzývá pojišťovny: Plaťte!
Pojišťovny si myslí, že by měly kontrolovat vybavenost poskytovatelů péče; ministryně je proti

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová se rozhodla poslat pojišťovnám dopisy, kterými je vyzve k placení péče podle vyhlášky č. 50/2005 Sb., o úhradách péče na první pololetí letošního roku.

Ministryně Emmerová svým rozhodnutím reaguje na žádost Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN). Ta sdružuje mimo jiné 19 zařízení následné péče a přes 100 oddělení následné péče, která jsou součástí nemocnic. „Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny hradí péči podle vyhlášky č. 50/2005 Sb., a podle všech dalších platných legislativních úprav pro oblast veřejného zdravotního pojištění,“ brání se Svaz zdravotních pojišťoven ČR. Nižší částky, než jaké byly přislíbeny vyhláškou, dostávají zatím nemocnice především za následnou péči. Pojišťovny chtějí zařízením, která poskytují následnou péči, uzpůsobit platby podle toho, jak dobře jsou personálně i technicky vybavena. To se ministryni nelíbí a pojišťovny písemně vyzve, aby od takových požadavků ustoupily. Ještě nedávno ale ministerstvo takový postup pojišťoven uznávalo. „Možnost kontroly takzvané pasportizace, to jest naplnění přístrojového, materiálového, ale i personálního vybavení zdravotnických pracovišť, je dána zdravotním pojišťovnám zákonem č. 48/97 Sb. (například § 41 zákona). Tyto údaje běžně zdravotnická zařízení pojišťovnám předávají již několik let každý měsíc od doby vydání zákona!“ sdělilo ZDN na konci března tiskové oddělení ministerstva (viz ZDN 13/2005). Teď k problému zjišťování personálního a technického vybavení ministerstvo uvádí, že je ze strany dotčených lůžkových zařízení průběžně informováno. Ví proto o snaze především Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR (VZP) krátit výše úhrad za první pololetí. Nelíbí se mu mimo jiné to, že VZP neposkytla přesné informace o mechanismu, jakým by se úhrada na základě zjištěného nedostatečného vybavení snižovala. Po schůzce se zástupci VZP a zařízení následné péče proto proběhlo jednání užšího vedení ministerstva. „Výstupem z tohoto jednání, který konvenuje i s požadavkem představitelů AČMN, je pokyn paní ministryně k přípravě písemné výzvy vůči zdravotním pojišťovnám, aby v případě lůžkové následné péče upustily od korekce úhrad na základě personálního auditu a dodržely dikci vyhlášky č. 50/2005 Sb.,“ sdělilo ZDN ministerstvo.

Mají pojišťovny hlídat kvalitu?

Není vyloučeno, že by v případě uplatňování srážek podle vybavení nemocnice některé z nich zanikly. Jak se zdá, ministerstvo to považuje za nepřípustné. „VZP ústně deklarovala záměr realizovat shora uvedený postup, i když přiznává, že může být pro některá zařízení i likvidační, neboť by se mohlo jednat o krácení úhrad i o polovinu předpokládané částky!“ podivil se vedoucí tiskového oddělení ministerstva Václav Šebor. Pojišťovny tvrdí, že zjišťováním personálního a technického vybavení chrání zájmy svých pojištěnců. S rozhodnutím ministryně vyzvat je, aby od toho upustily, se zatím nesmířily. „Nechápeme vyjádření paní ministryně, která veřejně přiznává, že některá zdravotnická zařízení nesplňují podmínky pro poskytování kvalitní péče, a přesto ji mají pojišťovny hradit v plné výši,“ píše v prohlášení Jaromír Gajdáček, ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR (SZP). Postoj ministryně je podle Gajdáčka projevem snahy o postupnou likvidaci zdravotních pojišťoven. Pojišťovny po zařízeních následné péče chtějí, aby měla personální vybavení v souladu s ustanovením vyhlášky, kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami. Podle AČMN ale nemají pojišťovny na takové požadavky právo. „Pokud pojišťovny mají v konkrétních případech poznatky o nedostatcích, nechť upozorní příslušný úřad,“ říká AČMN. Nesouhlasí s uplatňováním seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami a cítí potřebu vytvoření jasných standardů vybavení pro různé typy péče. „Postup pojišťoven AČMN hodnotí jako snahu snížit úhrady, nikoli věcně a konstruktivně pomoci zlepšit personální vybavení zdravotnických zařízení,“ sdělila ZDN Jana Popovičová z kanceláře asociace.
Gajdáček již dříve uvedl, že tento postup byl připravován už delší dobu. To, že se začaly informace o personálním a technickém vybavení po nemocnicích následné péče vyžadovat právě ve chvíli, kdy byla vydaná vyhláška, která jim slibuje 13% navýšení úhrad, je podle jeho slov náhoda.

Co zmůže ministerstvo

Podle informací AČMN se ministryně také rozhodla, že pokud pojišťovny neuposlechnou její výzvu, zahájí s nimi správní řízení o zavedení nucené správy. Tiskové oddělení ministerstva ale upozornilo, že je sice zavedení nucené správy jediná možnost, jak proti pojišťovnám zasáhnout, ale je to velmi zdlouhavý proces. Nejdříve musí být v pojišťovně provedena kontrola dodržování zákonných norem, pak se vyzve k odstranění nedostatků. U každé jednotlivé pojišťovny by to podle Šebora trvalo přinejmenším šest měsíců. Následnou péči zatím pojišťovny platí zálohově ve výši stejné jako v předchozím období, tedy bez 13% navýšení. Od uzavření dodatků ke smlouvám s pojišťovnami, které by pro ně znamenaly nižší příjmy, léčebny AČMN odrazuje.
29.4.2005
Zdroj: Zdravotnické noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články