Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 09.Květen 2005 Články 

Paroubkova vláda se chce s tradičními neřestmi západní civilizace vypořádat jedním vrzem.I proto minulý týden odmítla lidovecký návrh protikuřáckého zákona: prý raději nechá vypracovat univerzálnější předpis, který vedle tabakistů postihne také alkoholiky. Zní to rozumně, ba dokonce úctyhodně. V posledních několika letech se na nás ovšem valilo tolik politického pokrytectví, že vždycky zpozorním, když se ti machři u moci začnou tvářit
jako svatoušci.

Znám stejně jako oni jednu z nejstarších politologických pouček, podle níž se nejlépe vládne společnosti, která je názorově rozdělena.
Nyní se my dole můžeme do nekonečna přít, kdo škodí společnosti víc, zda ochmelkové nebo kuřáci. Sám na to nemám silný názor. Ještě před několika lety jsem náruživě kouřil i popíjel, ale pak mi organismus názorně předvedl, že to jsou opravdu zhoubné vášně. A tak jsem se vinou chorob a diet dostal - co se týče závislostí - do pozice nezávislého pozorovatele.
Tabáku ani ostřejších nápojů se už skoro nedotknu, ale na zážitky s obojím nevzpomínám ve zlém. Být mladý dnes, žil bych asi jinak, ale hospoda nám tenkrát nahradila spoustu vymožeností. Mnozí z mé generace v ní dokonce našli smysl života, což se mi v oněch dobách uzavřených osudů i hranic nezdálo až tak nesmyslné.
I dnes mám dojem, že mnohem víc škod než ochmelkové a kuřáci tehdy napáchali machři u moci, kteří ty nejhorší nesmysly prosazovali pomocí zákonů.
Nerad bych současné vládní politiky diskriminoval. Také oni mají právo na ušlechtilá rozhodnutí. Neměli by se ovšem divit, když v nich veřejnost začne nacházet čertova kopýtka. V případě protikuřáckého zákona je slyším přímo stepovat.
Předložili jej lidovci, odmítli sociální demokraté, zdá se však, že nikoli hloupě, ale přímo machiavelisticky mazaně. Své politické pozice opírají jednak o mamutí podniky, které jsou významnými zaměstnavateli i plátci daní, a jednak o lidové hospody, kde se schází jejich voličská základna. Požadavek spojení protikuřáckých paragrafů s protiopileckými se v
tomto ohledu jeví jako mistrovský tah na šachovnici různých zájmů.
Mocné výrobce cigaret by protikuřácká opatření jistě popudila a štamgasty zakouřených lokálů přinejmenším naštvala. Jenže vstřícnost k tabakismu by se zase nelíbila v Bruselu ani za Atlantikem. Požadavek spojení protikuřáckých paragrafů s protiopileckými se v tomto ohledu jeví jako mistrovský tah na šachovnici různých zájmů.
Lidovci se přece dobrovolně neodříznou od svých životodárných zdrojů a nejstabilnějších opor, jimiž jsou moravští vinaři a čeští zemědělci, z jejichž produkce se vaří pivo a pálí lihoviny. Umravňující snahy zákonodárců proto nejspíš na delší čas usnou.Ledaže by se ještě přitvrdilo tažení proti konopí, které si může každý s minimálními náklady a bez politické podpory vypěstovat doma na zahrádce.
5.5.2005
Zdroj:BBC Czech
Autor:Viktor Šlajchrt - redaktor týdeníku Respekt


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články