Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 26.Květen 2005 Články 

Zhruba polovina z 2500 lékáren a výdejen se kvůli finančním problémům se zdravotními pojišťovnami dostává do existenční krize. V pondělí to na tiskové konferenci řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Poznamenal, že zpoždění Všeobecné zdravotní pojišťovny v placení pohledávek lékárnám roste a nyní v průměru dosahuje zhruba 50 dnů.

"Přes polovinu všech lékáren v České republice je v tuto chvíli zásadním způsobem ohroženo ve svém provozování," uvedl Chudoba. Dodal, že je to způsobeno především stále se zhoršující situací u VZP v případě proplácení pohledávek, které lékárny mají. Ohroženy jsou podle něj především lékárny na venkově a v malých městech. Chudoba pro srovnání uvedl, že ve Francii bývají platby lékárnám provedeny do čtyř dnů, v Německu do deseti dnů, v Dánsku do 12 dnů a například v Rakousku do 30 dnů.
Dočasným řešením je podle lékárníků a dodavatelů léčiv návrh ministryně zdravotnictví Milady Emmerové, aby vláda dala Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) 3,8 miliardy korun. Stát by tak uhradil část dlužného pojistného za zkrachovalé státní podniky. Kabinet by měl návrh projednat do dvou týdnů.
"Vítáme to, VZP bude moci zaplatit dluhy nemocnicím a ty nám zaplatí za dodávky léků," řekl již dříve ČTK ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý. Oddlužení VZP pomůže i lékárnám, které si na platby za léky nebudou už muset brát úvěr.
"Pokud se situace nezlepší během příštích tří čtyř měsíců a budeme mít pocit, že stát to nechce řešit, tak připravíme nějakou důraznější formu protestů ze strany lékáren," řekl dnes bez dalších podrobností Chudoba.
Lékárníci a dodavatelé léčiv zdůrazňují, že ceny léků nejsou příčinou finanční krize ve zdravotnictví. Ceny léků podle nich stagnují a podstatněji se nemění ani jejich spotřeba. Rostou podle nich ovšem náklady na léky, a to proto, že lékaři pod tlakem farmaceutických výrobců předepisují nové a dražší léky.
"Myslíme si, že zdravotní pojišťovny by měly okamžitě dostat za povinnost to, aby povinně rozesílaly přehled vykázané zdravotní péče všem pojištěncům," řekl Chudoba. Připustil ale, že toto opatření by stálo desítky milionů korun. "Nicméně jsme přesvědčeni o tom, že když každý pojištěnec dostane jednou ročně automaticky přehled vykázané zdravotní péče, tak se tím bude eliminovat to švindlování," řekl.
Navrhl také, aby pojišťovny, které nebudou platit včas, měly zakázáno využívat peníze z fondu prevence. Jako příklad uvedl placení antikoncepce. "Prvotně by mělo zdravotní pojišťovny zajímat to, aby dostály řádně svým závazkům při proplácení zdravotní péče," řekl Chudoba.
Podle lékárníků není do budoucna možné, aby si pacienti připláceli jen u zubaře a v lékárnách. "Ta spoluúčast se bude muset rozšířit i do ostatních segmentů. Neměl bych strach o to, že spoluúčast na občany nějakým zásadním způsobem dopadne," řekl Chudoba. Občané podle něj ročně prosázejí a prokouří desítky miliardy korun. "Pokud by každý z těch občanů, kteří se těmto neřestem věnují, to věnoval na své zdraví, tak jsme bez problémů," řekl.
23. 5. 2005
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články