Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 11.Červenec 2005 Články 

jsou nové zákony, soudí Ivan David. České zdravotnictví stále nemá vládní koncepci. Jak dlouho tato situace může trvat a posléze se projevit na kvalitě poskytované zdravotní péče?

David: Já si myslím, že to není tak docela pravda, protože víme dosti přesně, k jakým změnám má dojít. Jestli ta koncepce byla pouze vzata na vědomí, tak jako ta moje koncepce, mnoho to neznamená. Důležité je, jaký bude obsah těch navrhovaných novel zákonů a nových zákonů, které mají být přijaty. A bude zřejmé, že je to lepší, než kdyby byla koncepce, která zůstane pouze na papíře. Hlavní problém je, že do voleb je velmi málo času, a co se nestihne hned, se stihne možná až po nich. Tady ovšem je riziko, že by se po volbách mohly uplatnit docela jiné a velmi nezodpovědné experimenty.

HaNo: Jaká je, podle vašeho názoru, současná úroveň zdravotnictví v ČR?

David: Řekl bych, že je velmi slušná, zejména s ohledem na to, kolik peněz do zdravotnictví přichází. Vzhledem k tomu, že léky a zdravotnické prostředky jsou u nás jen nepatrně levnější než je západoevropský průměr, tak vlastně je u nás relativně kvalitní péče zejména na úkor mezd zdravotníků, tedy nejen lékařů, ale všech zdravotníků. Jejich mzdy jsou nesrovnatelně nižší než ohodnocení zdravotníků na Západě. Ale ve společné Evropě v současné době k nám prchají Slováci, a je otázka, že pokud se stav nezlepší, jestli nebudou čeští zdravotníci,
zejména ti mladší, prchat někam jinam víc na Západ.

HaNo: Dlouhodobým problémem zdravotnictví jsou peníze. Je, alespoň teoreticky, možné, že by zdravotnictví mělo někdy peněz dostatek?

David: Myslím, že zdravotnictví má dost peněz, ale je otázka, jak se nimi nakládá. Jsem přesvědčen, že lze reálné ušetřit deset až 15 % prostředků. Nikoliv, aby se použily mimo zdravotnictví, ale aby se přesunuly zejména do mzdového ohodnocení, protože dlouhodobě nelze ve společné Evropě udržet takovou asymetrii v příjmech zdravotníků, když se mohou uplatnit i v zahraničí.

HaNo: Na Vratimovském semináři jste zmínil některé aspekty zdravotní reformy na Slovensku. V čem jsou její největší problémy a úskalí?

David: Tzv. reforma na Slovensku byla především špatně připravená a má charakter pokusu na lidech. A je to zřejmé z toho, že slovenští lékaři masově utíkají. Když na Slovensku promuje asi 530 lékařů a za jeden rok jich 360 uteče, jako vloni, tak to je prostě do budoucna neudržitelný stav. Nehledě k tomu, že samozřejmě řada pacientů tvrdí, že si nemůže dovolit zaplatit poplatky za léky, asi třetina je neužívá a třetina konstatuje, že si je může dovolit. Čili, myslím si, že to jsou nesnesitelné poměry.

HaNo: A nemůže tomu tak být obdobně i u nás?

David: To nebezpečí hrozí, zejména když nebudeme důsledně sledovat, jak se tento experiment na Slovensku ve skutečnosti reálně vyvíjí. Musíme mít nezávislé a objektivní informace o tom, jak tam situace reálně vypadá. Pokud pro nás ten vývoj nebude hrozbou, tak by se mohl stát
vzorem.
4. července 2005
Zdroj: Haló noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články