Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 20.Červenec 2005 Články 

Česká léková politika je podle ministryně zdravotnictví Milady Emmerové příliš liberální, řekla to novinářům na tiskové konferenci k nové lékové vyhlášce. Pomoci by mohly zdravotnické knížky, které umožní lépe sledovat, jaké léky lékaři předepisují. Velký prostor pro dohodu farmaceutických firem vytváří také ministerstvo financí, které stanovilo příliš vysoké maximální ceny léků. "Ve Slovinsku mají registrovaných téměř 3000 léků, u nás přes 6000, neboli ta kuchařka pro lékaře je u nás velmi široká, nepřehledná, a nepřehledné je i všechno ostatní," řekla novinářům Emmerová. Tato situace vyhovuje podle ní právě farmaceutickým firmám.

Podle ředitelky odboru farmacie ministerstva zdravotnictví Gabriely Bartíkové stanovilo ministerstvo financí zbytečně vysoké maximální ceny léků. Farmaceutickým firmám se tak otevřel zbytečně velký prostor pro tvrobu cen.
Úroveň maximálních stanovených cen kritizoval i Josef Mrázek ze Svazu pacientů. "Maximální ceny jsou stanovovány velmi libovolně, takže jsou v řadě případů někde vysoko nad průměrnými evropskými cenami," řekl novinářům. Kdyby se zavedlo pravidlo, že maximální ceny bude ministerstvo financí stanovovat podle nejnižších cen v Evropě, byl by podle Mrázka, prostor pro dohodnuté ceny mnohem užší.
V České republice se v případě léků hrazených z veřejného zdravotního pojištění používá několik druhů cen. Nejvyšší možnou cenu, za kterou může být lék prodáván, stanoví ministerstvo financí. Často se ale výrobce, aby učinil svá léčiva prodejnějšími, zaváže k nižší ceně, takzvané nejnižší dohodnuté ceně. V takto nastaveném systému podle Mrázka stanovení cen příliš záleží na trhu a dohodě firem. Upozornil, že zbytečně vysoká úroveň maximálních cen, také komplikuje a prodlužuje vyjednávání o dohodnutých cenách.
Právě za zpoždění kritizovala letošní lékovou vyhlášku česká lékárnická komora. Lékárny totiž neměly dost času své ceny přizpůsobit. Letošní vyhláška byla v posledních měsících podrobena kritice, kritizovali ji vedle lékárníků i lékaři,pojišťovny a farmaceutické firmy.
Podle Emmerové by se ale neměla pacientů nijak negativně dotknout. Vyhláška by měla znamenat snížení tempu růstu výdajů na léčiva o 1,7 miliard korun ročně. Lékaři by podle ministerstva měli věnovat zvýšenou pozornost, zda nemají pacientovi předepisovat jiný lék než dosud, ale plně hrazený.

18.07.2005
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články