Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 16.Srpen 2005 Články 

Již jsme si zvykli na skutečnost, že Ministerstvo zdravotnictví ČR ohýbá čísla a ekonomické výsledky podle toho, jak se to zrovna hodí. Teď se k tomu ovšem přidali i v legislativní radě vlády. Když chtělo ministerstvo v 1. pololetí navýšit úhrady, vydalo vyhlášku se stanovením výše úhrad zdravotní péče, když mělo ve 2. pololetí omezit novou vyhláškou nejhorší dopady, zmocnění najednou chybí. Celé situaci dávají politický nádech i neřešené ústavní stížnosti senátorů právě na překročení zmocnění ministerstva zdravotnictví tuto vyhlášku vydat. Jedna z nich tam už leží třetí rok a Ústavní soud se ne a ne dopátrat závěru. Asi se to nehodí.

Většinu podkladů ministryni Emmerové připravují poradci, především pan Háva, ředitel IZPE, který si nedávno postěžoval na nedostatek ekonomů v jeho vědeckém ústavu v Kostelci a také pan Fiala, který zase zcela „nestranně“ bojuje za Odborné léčebné ústavy, přičemž sám figuruje v jednom z nich ve vedoucí funkci. Dnes při uzavírání hospodaření za první pololetí se ukazuje, že varování zdravotních pojišťoven bylo na místě. Vzpomínám si velmi přesně jak se hovořilo o 3% nárůstu úhrad za zdravotní péči a jak pojišťovnám ještě zbude na umoření dluhů. Lůžková zařízení následné péče dnes bojují dokonce o 13% nárůst úhrad a ministerstvo vyhrožuje nucenou správou zdravotním pojišťovnám, pokud budou dodržovat všechny související právní normy, včetně vyhlášky MZ, která sice zrovna nehovoří o nárůstech úhrad, ale o kvalitě zdravotní péče. Taky si dobře vzpomínám na argumenty, že cenová vyhláška bude platit jen první pololetí a že předpoklady zdravotních pojišťoven jsou nadnesené, když jsme upozorňovali na zvýšení dluhů zdravotního pojištění kolem 20 miliard Kč. Dnes už to tak nadneseně nevypadá. Za první pololetí se dluh prokazatelně zvýšil a výhled druhého pololetí je ještě horší, než jsme čekali v nejčernějších snech.
Další kapitolou jsou krátkodobá stabilizační opatření, která se nyní mají realizovat a která již brzy ukáží další analytické omyly ministerstva. Na přiložených grafech je vidět srovnání politických proklamací, podle mého názoru velmi laciných a průhledných, a předpokládané skutečnosti. Z našich propočtů vyplývá, že celkový deficitní vývoj roku 2005 a 2006 navrhovaná opatření nezastaví, ale naopak v roce 2005 jej zhorší (minimálně o další 1 mld. Kč) a v roce 2006 o dalších cca 10,6 mld. Kč.
Bez zásadních úprav výdajové části nebo podstatně vyšších „dotací“ nelze stabilizaci systému očekávat.
Z tohoto důvodu doporučujeme zásadní přepracování především úsporných opatření směrem k reálnému snižování tempa růstu výdajů cestou úprav Seznamu zdravotních výkonů, léčiv a PZT a restriktivních cenových vyhlášek a účinné podpory regulačním opatřením ze strany zdravotních pojišťoven.
10.8.2005
Autor:Jaromír Gajdáček,výkonný ředitel - Svaz zdravotních pojišťoven ČR
Zdroj: SZPCR


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články