Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 13.Září 2005 Články 

Prezident Václav Klaus včera, podle očekávání vetoval novelu zákona, která by pozastavila převody nemocnic v majetku krajů na obchodní společnosti. Předloha tak míří zpátky do sněmovny, kde ještě mohou poslanci Klausovo veto přehlasovat. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová věří, že sněmovně se to podaří. Další přesvědčovací kampaň pro poslance nechystá, stačil by jí prý počet poslanců, který pro to zatím hlasoval. Dolní komora prezidenta možná opravdu přehlasuje, protože zákaz prosazují zejména ČSSD a KSČM. Tyto dvě strany mají přitom ve sněmovně většinu 111 z 200 mandátů, k přehlasování prezidenta je třeba aspoň 101 hlasu.

Zástupci obou klubů dnes ČTK potvrdili, že novelu opět podpoří. Předseda zdravotního výboru sněmovny Jaroslav Krákora (ČSSD) soudí, že pokud nebudou levicoví poslanci při hlasování chybět, na 99 procent Klause přehlasují. Komunistický člen výboru Miroslav Opálka doufá, že to sněmovna stihne již na schůzi, která začíná v úterý 20. září.
Ministryni zdravotnictví prý dnešní prezidentovo rozhodnutí nepřekvapilo. "Moc mě ale mrzí, že nevyslyší, jak těžká pak bude tvorba rovnoměrné sítě zdravotnických zařízení," řekla dnes novinářům v Českých Budějovicích. Zdravotnictví je podle ní veřejnou službou, která má každému poskytnout dostupnou kvalitní a rovnocennou zdravotnickou péči. Není tedy možné, aby tuto péči zajišťovala obchodní společnost, která podle ní musí jít za ziskem.
Podle Emmerové totiž hrozí, že se obchodní společnosti soustředí jen na ziskové obory a zdravotní péči nezachovají v plné šíři. Dostupnost péče pro občany by tak podle ní byla omezena. "Myslím si, že by to znamenalo velikou nejistotu pro občany a skoro bych pak i myslela, že by to znamenalo konec sociálního smíru, protože zdravotnictví pro chudé a pro bohaté si nedovedu představit," uvedla.
Podle novely mají kraje s privatizací nemocničních zařízení vyčkat do přijetí zákona o neziskových organizacích. Hejtmani ale míní, že to znemožňuje rozumnou a ekonomickou správu nemocnic, což může znepříjemnit jejich fungování do budoucna.
"Nemohu než dnešní rozhodnutí prezidenta přivítat," řekl ČTK středočeský hejtman Petr Bendl (ODS). Připomněl, že byl v pátek jedním z hejtmanů, kteří za Asociaci krajů prezidenta žádali, aby zákon vrátil sněmovně. Podle hejtmanů je novela zákona o ochraně veřejného zdraví protiústavní. Chtějí se obrátit na Ústavní soud.
"Poslanci budou mít ještě jednou šanci zvážit legitimitu tohoto zákona. Já věřím, že alespoň někteří přijdou k rozumu," uvedl Bendl. Přesto má obavu, že se poslancům ČSSD a KSČM, k nimž se podle něj připojí i několik lidovců, nakonec podaří zákon ve sněmovně i přes prezidentovo veto prosadit.
Podle Klause navržené změny představují vážný zásah do pravomocí krajů a obcí a brání postavení nemocnic na zdravý ekonomický základ. "Nebude-li tato novelizace zákona přijata, nebude to mít žádné další nepříznivé následky, protože v oblasti ochrany veřejného zdraví nic akutního neřeší," napsal Klaus v odůvodnění svého kroku šéfovi sněmovny Lubomíru Zaorálkovi.
Prezidentovi vadí, že kraje by v důsledku novely nemohly zacházet podle svých představ s majetkem, který na ně přešel od státu. Klaus nesouhlasí s varováním ministryně, že by nemocnice po převodu na obchodní společnosti nezajistily dostupnost péče obyvatelstvu, ale orientovaly se pouze na lukrativní obory.
"Obava je neopodstatněná. Dostupnost a rozsah zdravotní péče vyplývá z celkové státní koncepce zdravotnictví, a nikoli z formy vlastnictví jednotlivých zdravotnických zařízení," uvádí v dopise šéfovi sněmovny Klaus.
Ve sněmovně sice početně převažují zastánci novely, roli ale bude hrát i aktuální účast při hlasování. Prezident totiž obdobný zákaz převodů nemocnic již jednou vetoval a sněmovna ho pak letos v únoru přehlasovat nedokázala. Sociální demokraté a komunisté v té chvíli neměli v jednacím sále dost poslanců. "Pokud budou standardní podmínky, tak bychom si ho (prezidenta) dovolili přehlasovat," odhadl nadcházející hlasování Krákora.
12.9.2005
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články