Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 11.Říjen 2005 Články 

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) platí za služby lékařů se zpožděním tří měsíců. Kde je příčina? Spočívá v chybném postupu ministerstva zdravotnictví, jak tvrdí lékaři, nebo je to složitější problém? Není tento problém využit pro sledování úplně jiných zájmů?

Deficit VZP, tj. rozdíl mezi příjmy a náklady vynaloženými na nákup služeb od lékařů a nemocnic, tedy poskytovatelů služeb, je dlouhodobým problémem. VZP pojišťuje 65 % pojištěnců ve vyšších věkových skupinách, zatímco osm zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven (ZZP) má těchto pojištěnců jen 35 %. Náklady na léčbu starších pojištěnců jsou 3 až 5x vyšší než ve středním věku.
Rozdíly jsou i v celkové výši příjmů. Mezi pojišťovnami bylo od roku 1993 přerozdělováno pouze 60 % celkových příjmů, zatímco ve světě je to 100 %.
V ČR se nepodařilo dosáhnout i přes opakované pokusy nápravy tohoto nespravedlivého a pro společnost výrazně neefektivního stavu. Důsledkem byly v posledních 12 letech opakované deficity VZP, které byly nesystémově řešeny dosypáním financí státem, zatímco na účtech ZZP prostředky přebývaly. Ke konci prvního čtvrtletí roku 2005 to bylo 7 miliard korun, což se blíží deficitu VZP, který je nyní kolem 10 miliard.
Poskytovatelé služeb a jejich dodavatelé se stali dlouholetými a výhodnými věřiteli záměrně špatně nastaveného systému veřejného zdravotního pojištění. Většina zákonodárců se v letech 1992-2004 i přes varování ministerstva financí nechala opakovaně přesvědčit, že zaměstnanecké pojišťovny potřebují takovouto několikamiliardovou "nespravedlivou výhodu", aby mohli lépe konkurovat a komplikovaně a nákladně přetahovat své pojištěnce ve "spolupráci" s lékaři. Na toto rozhodnutí všichni doplácíme. Konkurence ve skutečnosti nic významného nepřinesla. Po celou tu dobu se dařilo veřejnosti věšet bulíky na nos.
Vláda letos iniciovala kroky, které mohou po jejich potvrzení v parlamentu odstranit od ledna 2006 nejhrubší míru nespravedlnosti v přerozdělování příjmů pojišťoven. Vládě se však dosud nepodařilo nalézt cestu k aktuálnímu řešení důsledků deficitu VZP. Nyní zjevně nutný, avšak co nejkratší překlenovací úvěr VZP řešení problému jen odsouvá.
Z pohledu pacientů je zásadně nepřijatelné, aby byly náklady na péči v příštím roce zmrazeny. Přebytky ZZP by dále rostly a z peněz pojištěnců by se vychytrale současně hradily i důsledky v podobě deficitu VZP.
Existence devíti pojišťoven je bariérou pro řešení řady problémů. Sloučení pojišťoven do jedné by celý systém nejen zjednodušilo, ale také by se výrazně a pro občana i veřejné finance méně nákladnou cestou snížil deficit VZP.
Pojišťovny se naopak snaží získat co největší autonomii, chtěly by fungovat nejlépe jako soukromé a spravovat peníze občanů bez veřejné kontroly. Cestou vlivu na premiéra se snaží zrušit letos navržené změny právního rámce včetně stoprocentního přerozdělení pojistného. To by ale v praxi znamenalo, že bude výrazně omezena dostupnost služeb nebo zavedeny různé postupy, jak získat od pojištěnců více peněz. To nabízí ODS.
Pod nálepkami zestátnění zdravotnictví se pojišťovny a někteří představitelé ambulantních lékařů snaží zablokovat kroky vlády vedoucí k větší transparentnosti, účinnosti a účelnosti zdravotnictví. Účelové dezinformace, najímání PR agentur, davové jednání, hry s premiérem, ale i malou pružnost vlády k více cílené diskusi nelze považovat za efektivní cestu k řešení problému. Vláda musí podstatně intenzivněji hledat řešení deficitu VZP a neměla by se nechat vtahovat do úplně jiných hrátek.

6.10.2005
Zdroj: Právo
Autor: Petr Háva, poradce ministryně zdravotnictví


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články