Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 26.Říjen 2005 Články 

V průběhu září 2005 uskutečnila DEMA a. s. sociologické šetření. Průzkum byl uskutečněn na výběrovém souboru 1 009 osob na 188 dotazových místech (městech a obcích) všech regionů. Jeho metodika umožnila získat aktuální reprezentativní odraz mínění dospělých obyvatel České republiky na téma veřejného zdravotního pojištění. Výsledky následují.


Zdravotní pojišťovny jako soukromé subjekty

*Každý čtvrtý občan České republiky je přesvědčen, že některé ze zdravotních pojišťoven, ze kterých si občané mohou vybírat, jsou soukromými institucemi (26%).
*Každý šestý občan s tímto tvrzením nesouhlasí (17%).
*Nejčastěji, ve více než polovině odpovědí (57%), se objevuje nevyhraněnost, tzn. že občané nevědí, zda na poli zdravotního pojištění působí soukromé zdravotní pojišťovny nebo zda tomu tak není: z toho 30%, tj. téměř třetina občanů by měla zájem vědět, jaká je vlastnická podstata zdravotních pojišťoven a 27%, tj. více než čtvrtinu vůbec nezajímá, komu pojišťovny patří.

Užitečnost doplňkových programů

Jednotlivé zdravotní pojišťovny mohou nabízet pro své klienty různé doplňkové programy nad rámec základní zdravotní péče. Považují občané takovouto konkurenci za užitečnou?
*Naprostá většina občanů České republiky má za to, že doplňkové programy jsou aspektem, který přispívá k formování konkurenčního prostředí v oblasti zdravotního pojištění (83%, z toho 45%, tj. téměř každý druhý občan, vyslovuje jednoznačný souhlas).
*Každý šestý občan je přesvědčen o opaku a konkurenci v tomto ohledu nevidí jako užitečnou (17%, z toho 4% se vyhraňují krajně odmítavě).

Rozšíření doplňkových programů

*Naprostá většina občanů České republiky by uvítala rozšíření doplňkových programů zdravotních pojišťoven (81%, z toho 47%, tj. téměř každý druhý občan, vyslovuje jednoznačný souhlas).
*Každý pátý občan je opačného názoru a k případnému rozšiřování programů nad rámec základní zdravotní péče se staví odmítavě (19%, z toho 4% zcela kategoricky).


Preference jedné zdravotní pojišťovny

*Téměř dvě třetiny obyvatel ČR odmítají myšlenku existence jedné zdravotní pojišťovny (63%, z toho 35% spíše a 28% rozhodně).
*Více než třetině populace se myšlenka ohledně jedné zdravotní pojišťovny zamlouvá (37%, z toho 23% spíše a 14% rozhodně).


Konkrétní zdůvodnění

Co vede občany k výrazné preferenci působení několika zdravotních pojišťoven? Prvořadě je to potřeba zachovat konkurenční prostředí, tj. možnost porovnávat nabídku služeb různých institucí a vybírat si zdravotní pojišťovnu podle vlastního rozhodnutí. Občané se obávají toho, že zavedení jedné pojišťovny by vytvořilo monopol, tj. jakýsi diktát pro občany, lékaře i nemocnice. Podle občanů by se taková bezkonkurenčnost posléze projevila hlavně v podobě zhoršení poskytovaných služeb a zvýšených cen pojistného.

Preference možnosti připlácení

Standardnost či nadstandardnost služeb spojená s připlácením je jedním z klíčových problémů rozvoje zdravotnictví. Pro zjištění zájmu o úroveň služeb v kontextu s finanční úhradou, byla využita otázka konstruovaná jako náhodně zaslechnutý rozhovor třech diskutujících osob na dané téma.

První: „Já si nechci nic připlácet, spokojím se se základní péčí garantovanou pro všechny stejně.“

Druhý: „Existují takové služby, za které bych si rád něco připlatil.“

Třetí: „Na zdraví nehodlám šetřit. Chci mít nejlepší možné služby.“

Úkolem dotázaných bylo sdělit, se kterým názorem se nejvíce ztotožňují.

*Největší část občanů (48%, tj. každý druhý) je pro finanční spoluúčast pacienta u některých typů zdravotních služeb.
*Minimálně každý třetí občan preferuje rovný přístup ke všem pacientům stejně a pouze základní péči bez připlácení (37%).
*Každý sedmý občan se řídí krédem: na zdraví se nemá šetřit, je třeba mít možnost využívat nejlepší možné služby (15%).


Možnost ovlivňovat využití peněz

*Většina občanů České republiky by uvítala možnost ovlivňovat využití peněz, které občané zaplatili nebo které byly za ně zaplaceny za jejich zdravotní pojištění (82%, z toho 41% by tuto možnost uvítalo jednoznačně).
*Každý šestý občan se vyslovuje zamítavě (18%, z toho 2% kategoricky).


Výkaz výkonů lékaře

*Téměř tři čtvrtiny občanů České republiky si myslí, že pacient by měl u lékaře podepisovat výkaz výkonů, aby pojišťovnám byly ze strany lékaře vykazovány pouze skutečné výkony (72%, z toho by 34%, tj. třetina občanů byla rozhodně pro zavedení takového opatření).
*Více než čtvrtina občanů se vyslovila zamítavě (28%, z toho 8% je kategoricky proti tomuto návrhu).

Porovnání kvality léčby v nemocnicích

*Dvě třetiny občanů ČR by uvítaly informace o porovnávání kvality léčby v jednotlivých nemocnicích (65%, z toho 38%, tj. více než každý třetí občan, projevuje výrazný zájem o tyto informace).
*Třetina občanů se vyslovuje negativně (35%, z toho většinu tvoří mírný nezájem a jen 6% občanů se staví vůči této možnosti zcela odmítavě).

Největší problém zdravotnictví v ČR

Na konci výzkumného rozhovoru byli všichni respondenti požádáni, aby se zamysleli nad tím, co je, podle jejich názoru, největším problémem zdravotnictví v České republice. Spontánní odpovědi byly orientovány do třech oblastí:

*FINANCE (52%), z toho: nedostatek peněz (17,4%), celkově špatné hospodaření (12,5%), neprůhlednost toku peněz (4,9%), způsob přerozdělování (3,5%), zadluženost různých subjektů (1,9%), instituce zdravotních pojišťoven (4,0%), platové požadavky lékařů (4,7%).

*KONCEPCE A ŘÍZENÍ RESORTU (23%), z toho: naprostá nekoncepčnost zdravotnictví (7,8%), přebujelá administrativa (1,9%), stálé střídání ministrů (4,7%), osoba současné ministryně (2,4%), vměšování politiky do práce resortu (3,4%), neschopnost se domluvit (1,5%), nejednotnost názoru ohledně privatizace nemocnic (1,9%).

*ZDRAVOTNÍ PÉČE (19%), z toho: nedostatek lékařů (3,2%), nezájem o pacienty (4,3%), korupce (3,9%), zneužívání léčby (1,8%), dlouhé čekací lhůty (2,4), léková politika (3,2%).

26.10.2005
Zdroj: Tisková zpráva – DEMA,a.s. (e-mail: info@dema.praha.cz)>


-
Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články